FABERY DE JONGE 7 NRC (26.06.98) het Stedelijk heeft ont wikkeld tot een Museum van twintigste- eeuwse kunst, daarmee de eigentijdse kunst verwaarlozend. Niet verdrietig maar boos De directeur van de Vleeshal is niet te benijden. Hij moet kunst selecteren voor zijn exposities. Hij koopt kunst aan voor de collectie van de SBKM. Hij beheert en restaureert. De kunstenaars van Middel burg zijn op hun dood voor Ter Braak. Ze cirkelen als een zwerm vliegen rond de strooppot. Maar niemand is goed genoeg om te exposeren in de Vleeshal heeft de directeur publiekelijk gezegd. Daarom voelen de artiesten zich miskend. Het zou zo mooi zijn als je de kans kreeg. Want de Hal is een opstapje naar het (inter)nationale circuit: Middelburg, Basel, Kopenhagen, Kassei en dan hup! naar New York, waar de grote appel van het geluk al ligt te glanzen. Voor veel plaatselijke en regionale kunstenaars is de ruimte onder het stadhuis dus een fata morgana. Deeltje van een geheel Wie de Vleeshal binnenstapt, argeloos: 'Is dit een kerk hier?' of als habitué: 'Ik kom weer eens even kijken', komt niet zo gauw op de gedachte dat de instelling een deeltje van een groter geheel is, een netwerk waarlangs kunstwerken door de wereld reizen. Maar ook liefhebbers en verzamelaars van kunst, beleidsmakers, e.d. Dit klinkt erg pompeus, maar het weerspiegelt wel de werkelijkheid. Het gaat bij die kunstverzamelaars, enz, altijd om kleine aantallen mensen, die slechts een geringe invloed op hun omgeving - in dit geval Middelburg - uitoefenen. Ook ondersteunt de Vleeshal regionale evene menten, zoals het Stedelijk Museum Vlissingen, de Watertoren en de moderne kunst van het Zeeuws Museum. Eenvou digweg: dwarsverbindingen die gewild of ongewild dwarsverbanden kunnen wor den: wat heeft de Watertoren tenslotte met de Vleeshal van doen? Wie geen samenspel wil zien, maakt er maar con currentie van. En van de gebruikerskant bekeken: wie de Vleeshal wil zien, gaat ook bij de Water toren langs. Van de andere kant wordt onze goede stad ook naambekend door de aspiraties van de SBKM. Het zijn feiten die je noch moet overschatten, noch onderschatten. Artiesten maken niet alleen werk, ze praten er ook veel over. Iemand die van Middelburg naar Basel of Kopenhagen doorgaat, vertelt daar hoe het hier was. Op den duur kom je als kleine stad tussen de grote jongens te staan. Wethouders en andere hoogheden die met hun handen aan geldkranen mogen komen, vinden dat soms belang rijk. Waarmee de cirkel dus weer rond is. Sluiten en opnieuw beginnen Punt. Ik sluit af. Waarom nu al? Voorna melijk omdat het wezenlijke nog niet is gezegd. Want na een rondje in het kunst wereldje met z'n helden en martelaren, met z'n geroddel en gekuip, na alle ambi ties, alle inspiratie en transpiratie, en niet te vergeten het hele kunstbeleid, moet de hoge kunst zelf nog aan het woord komen. En wat zien we als het doek opgaat? Ik kan het niet onder woorden krijgen. U wel? De Kunst Spreekt! Ja, maar wat heeft zij ons zelf te zeggen? Als ik lang over het probleem zit na te denken, kom ik hoogstens op het droom visioen van Simon Carmiggelt dat hij eens had, en dat hij midden in de nacht ging opschrijven om het niet te verlie zen: 'Konijntje op lange weg'. Leuk en aardig, maar wat moetje daarmee? We waren toch voordurend subjectief bezig? En moet dat nu opeens als verdediging gelden? Ik denk dat het geheim van de kunst zich voltrekt bij de kunstconsument en vooral de kunstgenieter, die iets moois onder ogen krijgt. Of voor mij part iets lelijks. Die dat iets op z'n netvlies krijgt en het opslaat op z'n eigen vaste schijf. De rest is overbekend. Leve de kunst van van daag! Morgen is er alweer nieuwe. Pieter Schoonheim B.V. JUWELIERSBEDRIJF BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a.: Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Juweliers van vader op zoon Lassale horloges sinds 1834 S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TAG Heuer Horloges TELEFOON 0113-215005 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 16