infaam m kantvcéfm f Wétkeïï iffet.Zeeuwse bronnen S-<V T^hm-itCtfctgitypiuit tfizm van flr^nofstukketh 1 -t '-• J? -J I f?^fT Ti; .Aw 1 «jSri- |,inyi>i»<«« 1-, I f£r\. de gepresenteerde teksten kennis met een bruisende geschiedenis, die men aankan door de al eerder genoemde, in een grote eenheid van stijl gestelde contextbeschrijvingen die uitmunten door duidelijkheid. Dit relatief goedkope boek is niet alleen een fraaie gids voor hen die in oude teksten naar welke geschiedenis dan ook vorsen, maar ook een boeiend boek voor iedereen die geïnteresseerd is in Zeeland en om zijn eigen algemene ontwikkeling geeft. L.M. HOLLESTELLE e.a. (red.) Werken met Zeeuwse bronnen. Tekst en uitleg bij het lezen van archiefstukken. Schiphouwer en Brinkman, Amsterdam 1998. 208 blz., ISBN 90-72872-18-5, 29,50 Deze gids beoogt zowel de beginnende als de meer ervaren onderzoeker een hulpmiddel te bieden bij het lezen van 'oude' teksten. Op drie manieren: (1) door te helpen bij het lezen, het 'ontcijferen' ofwel transcriberen van teksten, (2) door inzicht te geven in de ontcijferde tekst: uitleg van begrippen die inmiddels uit de tijd zijn en schets van de historische context, en (3) al doende een bloemlezing te geven uit het bezit van de archieven in de provincie Zeeland. Zelden zag en las ik in kort bestek zoveel heldere en exacte informatie. Vijftien auteurs belichten, na enkele uiterst praktische inleidende hoofdstukken (Oud schrift, Afkortingen en cijfers, Tijdrekenkunde, Geld, Maten en gewichten), de karakteristieke eigenaar digheden die men kan tegenkomen in de verschillende onderzoeksgebieden: Be stuur, justitie en politie, Polders en water schappen, Notarissen, Kerk en onderwijs, Voorouders, Belastingen, Armenzorg, Landbouw, Handel, nijverheid en visserij, Verkeer en vervoer, Oorlogsvoering en landsverdediging. Zonder taal kan men niet leven, zonder schrift kan men niet verder leven, en zonder geschiedenis is er geen leven. Werken met Zeeuwse bronnen bevat meer dan 70 illustraties, niet alleen scherpe afbeeldingen van lettervormen, afkortingstekens, cijfers, munteenheden, maten en gewichten, maar ook vijftig foto's van oude handschriften, waarnaast steeds de transcriptie is afgedrukt. De oudste tekst die zo onder de aandacht komt, is uit het Poortersboek van Zierik- zee (1302), de jongste is de Geboorteakte vanjacomina Petit uit Nieuwvliet (1796). Men maakt door de exacte doodsheid van JAN J.B. KUIPERS CHIEL JACOBUSSE Het Zeeuwse monu ment. Inlagen en karrevelden. De Koperen Tuin, Goes 1998. 72 blz., ISBN 90-72138-85-6, geb., 22,50. Dit ruim met foto's en kaartjes geïllus treerde boekje is het eerste deel in de serie 'Het Zeeuwse Monument', een initiatief van de Stichting Regionale Geschiedbeoefening Zeeland in samen werking met de uitgever. Het is de bedoe ling enkele keren per jaar met een publicatie de schijnwerper te richten op een bepaald type monument in Zeeland. In de Encyclopedie van Zeeland staat het bondig: 'Inlaag. Strook grond gelegen achter een waterkerende dijk waarvan een doorbraak wordt gevreesd, enkele honderden meters breed en van het polderland gescheiden door een reserve- dijk (inlaagdijk).' 'Karrevelden. Stukken land nabij inlaagdijken, waar klei werd afgegraven en uitgekard ten behoeve van onderhoud en herstel van de nabij gele gen dijk.' Inlagen en karrevelden geeft aardige beschrijvingen van deze 'sfeer volle monumenten van cultuur en natuur' (cultuurhistorie, archeologie, landschaps- schoon, flora en fauna). PIET DE BLAEIJ Axel, een beeld van een werkelijkheid. Beeldende kunst aan de openbare weg In de gemeente Axel. Gemeente Axel 1998. 128 blz., ISBN 90-8041108-1-0, 25. Doel van dit kleine kijk- en leesboek is het Axelse kunstbezit onder de aandacht te brengen, er belangstelling voor te wekken, en die kunst toegankelijker te maken; ook wil de gemeente zich profile ren als kunstminnende gemeente. Ver deeld over drie afdelingen, 'Openbaar kunstbezit uit de periode circa 1400- 1945', 'Beeldende kunst na 1945' en 'Gedenktekens en religieuze kunst', krijgt men, ondersteund door meer dan 60 foto's, veel (achtergrond)informatie over wat er allemaal in Axel op dit gebied te zien is. Een uitvoerige literatuur verwijzing en een personen- en zaken register sluiten deze uitgave af. Een hard voorbeeld voor vele gemeenten. J. DE RUITER 's-Gravenpolder, dorp van de graaf. De Koperen Tuin, Goes 1998. 96 blz., ISBN 9072138848, geb., ƒ49,90. Deze publicatie van het Borsels Boeken fonds, uitgegeven in opdracht van de gemeente Borsele, is het zesde deel in een reeks boeken over de Borselse dor pen die vijftien delen zal tellen. De opzet is niet de volledige geschiedenis van de dorpen te beschrijven, maar om in thema tische hoofdstukken vooral een eerste aanzet tot nader onderzoek te geven. 's-Gravenpolder geeft in een bonte afwis seling van dertig hoofdstukken (onder andere over drinkwater, inpolderingen, veerdiensten, scholen, kerken, herbergen) een levendig beeld van de geschiedenis van dit dorp, die teruggaat tot 1316. Met veel illustraties, feitelijke gegevens, cijfermateriaal, een register en literatuur lijst. Zeeuws Tijdschrift 47

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 49