z In dit nummer: Zeeuws Tijdschrift 1998/4 Jaargang 48 Tussen droom en daad 5 Pleidooi voor fantasie en verbazing 8 Grote schouwburg moét! 10 Podium voor uitgesproken meningen 13 Een Steense Rat in de Oost 15 Zwarte Badpakken 24 Mondriaan en Zwitserland 27 Eetbaar Zeeland 43 Signalementen 46 Redactie Jan van Geelen, Peter van Houte, Karen Kroese, Ali Pankow, Paul van der Velde (hoofdredacteur), Antoinette Verbrugge, Francisca van Vloten, Dick van der Wouw Bestuur W.T. van Gelder (voorzitter), G.C.L.M. de Kok (vice-voorzitter), A.J. de Visser (secretaris), T. de Jonge (penningmeester), P. Berrevoets, C.F. Bos, A.L. Oosthoek Abonnementen Het Zeeuws Tijdschrift verschijnt 6x per jaar. De abonnementsprijs bedraagt 60,- franco per post. Men abonneert zich voor een gehele jaargang. Opzegging dient schriftelijk te geschieden een maand voor het einde van het lopende jaar. Adressen Redactie: Zeeuws Tijdschrift, Postbus 503, 4330 AM Middelburg. Tel 0118 631051 Fax:0118 631054 Bestuur/Administratie: Stichting Zeeuws Tijdschrift, Postbus 330, 4330 AH Middelburg. Druk Vink Offset Axel Logo Inge van der Kooij Subsidiegever Provincie Zeeland Adverteerders ABN-AMRO, Koninklijke Zeelandia, Zeeland Seaports, Dow Benelux N.V., Boekhandel en Uitgeverij De Koperen Tuin, Juweliersbedrijf Fabery De Jonge, Verbrugge International b.v. ISSN 0166-5154 1998- Zeeuws Tijdschrift De toestand van de Zeeuwe podia wordt vanuit de coulissen van de provinciale cultuurnota 'Boven het Maaiveld' beschouwd door Ali Pankow en Peter van Houte. Een inventarisatie die niet tot vrolijkheid stemt. In Zonnemaire woont Andries Meijsen, docent van de filmakademie Sint Joost in Breda. Ali Pankow noteert zijn visie op de film in het algemeen en de Zeeuwse film in het bijzonder. Film moet communicatie zijn, dat is de boodschap. Risicovol programmeren moet kunnen, aldus Henk Scholten, directeur van de Utrechtse schouwburg en oud-directeur van het Zuidlandtheater in Terneuzen. Peter van Houte vraagt zijn mening over de toekomst van de schouwburgen die Zeeland kent. De 'Indische' schilder W.J.F. Imandt (1882-1967) dreigt ten onrechte naamloos te worden, vindt Paul van der Velde. Hij belicht leven en werk van deze zoon van het Zeeuws-Vlaamse St. Jansteen en laat de kunstenaar ook zelf aan het woord. 'Wie Indië schilderen wil, moet er lang blijven. Indië pakt ons op het eerste gezicht, maar laat zich pas pakken als men er jaren-lang vertoefd heeft.' Een zomer-romance wordt door André van der Veeke op dichterlijke wijze be schreven. Het Zeeuws Tijdschrift ging op reis in Zwitserland. Francisca van Vloten legt aan de hand van particuliere kunstverzamelingen het verband tussen leven en werken van Europese schilders en verzamelaars rond de eeuwwisseling bloot. Er zijn meer overeenkomsten dan die tussen Piet Mondriaan en Ferdinand Hodler. Aan tafel in De Kameel in Middelburg sprak Karen Kroese met Twan Robbeson, adjunct-directeur van de Zeeuwse Theaterstichting en directeur van theater Mondragon in Zierikzee, over zijn culinaire voorkeur en reizen. Illustraties omslag boven: Piet Mondriaan, Zeegezicht, 1909. Olieverf op karton, Gemeentemuseum Den Haag. onder: Ferdinand Hodler, Sonnenuntergang am Genfersee, 1915. Olieverf op doek, Kunsthaus Zürich. 2 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 4