De kunstenaar gaat sneller dan het cultuurbeleid: hij duikt alweer onder het maaiveld. Foto: Marijke Folkertsma de provinciehoofdstad behoefte is aan een A-theater met duizend stoelen moet hij wel voldoende budget krijgen om te kunnen programmeren. Daar schort het dus aan, zegt Peijs, terwijl er juist de laatste jaren steeds meer kaarten worden verkocht. Flet zit hem ook dwars dat er maar geen definitief besluit wordt geno men over de bouw van een nieuwe schouwburg. Aarze ling alom, ook binnen de gemeente Schouwen- Duiveland. Daar werd alleen besloten geen stoperaatje te bouwen bij het nieuwe gemeentehuis, maar over wat er nu met het bestaande, maar verouderde theater Mondragon in Zierikzee moet gebeuren, heeft het ge meentebestuur nog steeds geen standpunt ingenomen. Praktische bezwaren alom De gemeenten moeten ervoor zorgen dat er podia zijn, aldus de Provincie. Maar, tussen droom en daad staan in elk geval praktische bezwaren in de weg. De nieuwe cultuurnota zweeft als het ware in een rose wolkje, dat steeds verder van de werkelijkheid afdrijft. Ruim drie jaar geleden was er, ondanks wat gekrakeel, nog enige reden tot tevredenheid. Alles en iedereen in Zeeland die ook maar iets met podiumkunsten van doen had, was op 3 november 1994 bijeen tijdens een studiedag in de Kloveniersdoelen in Middelburg. De creativiteit van de beperking luidde de overkoepelende titel voor deze bijeenkomst. Henk Scholten, voormalig directeur van het Zuidlandtheater Terneuzen en op dat moment direc teur van het Fonds voor de Podiumkunsten, hield een inleiding. Hij onderstreepte vooral het belang van sa menwerking en onderlinge profilering van de verschil lende podia in de provincie. Vrijwel iedereen was het met hem eens, dat Zeeland daar alle kans toe had. In Middelburg een groot theater met een brede program mering, Goes een schouwburg met vijfhonderd stoelen en een aanbod met een wat hoger entertainment-ge- halte. Maar natuurlijk ook in Goes podium 't Beest voor vlakkevloer- en margetheater, pop en film. Vlissingen zou wellicht kunnen scoren met muziektheater in 't Arsenaal en had in het Vestzaktheater plaats voor vlakkevloertheater en aanstormend cabarettalent. Regio theater Mondragon in Zierikzee zou met een uitge kiende en gevarieerde programmering de mensen op Schouwen-Duiveland aardig kunnen voorzien. En Ter- neuzen? Ach, dat was altijd al wat solitair bezig en zo lang de Westerscheldetunnel er nog niet ligt, zal dat wel zo blijven. De situatie was niet zo beroerd. Er moest natuurlijk nog wel wat gebeuren, maar de contouren voor samenwerking met daarbinnen specifieke kenmer ken tekenden zich al af. 6 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 8