Een belangrijke aanzet zou het Provinciaal Overleg Podiumbeleid (POP) kunnen leveren. Dit overlegplatform wordt gevormd door de gedeputeerde van Cultuur, bestuurders en cultuurambtenaren van de gemeenten: Goes, Middelburg, Schouwen-Duiveland, Terneuzen, Veere en Vlissingen plus vertegenwoordigers van de diverse podiumorganisaties in Zeeland. In opdracht van het overlegplatform voerde het Bureau STOA een onder zoek uit naar: Mogelijke en wenselijke programmering in Zeeland en de daartoe benodigde budgetten Organisatie van het aanbod Benodigde accommodaties. Resultaat van het onderzoek was het rapport Bouwstenen en Plankenkoorts. Het werd in februari 1997 gepresen teerd en raakt inmiddels alweer op de achtergrond. Volop conflictstof Eindconclusie van het rapport was dat Zeeland een goed en gevarieerd podiumkunstenaanbod heeft. Om dat zo te houden, moet er wel voldoende geïnvesteerd worden in nieuwe dan wel bestaande accommodaties en moet men tot een intergemeentelijke samenwerking en financiering van dit aanbod komen. Een aanbeveling waar behoorlijk wat conflictstof in opgetast ligt, was de mening van het College van Adviseurs voor Cultuur. Het adviescollege verwachtte wrijvingen rondom onder meer de afstemming van de programmering in de Middelburgse en Vlissingse zalen, rondom de invulling van de (muziek-)programmering in de kerkgebouwen in Veere, Goes en Vlissingen ten op zichte van de Concertzaal in Middelburg en het nieuwe A-theater en wellicht rondom de positie van 't Beest in Goes ten opzichte van een nieuw te bouwen schouw burg. STOA rekent in het rapport ook netjes voor hoe een intergemeentelijke financiering opgezet zou kunnen worden, maar dat zou voor de gemeenten betekenen dat er wel flink in de buidel moet worden getast. Een utopie dus. Mooie rapporten, mooie voornemens, mooie moge lijkheden, mooie gidsen voor het nieuwe seizoen en een mooi gevarieerde programmering voor de Zeeland Na zomer Festivals. M'n liefje, wat wil je nog meer? Maar backstage werpt het spook van het verval zijn schaduw vooruit. geduld van de impresariaten en de gezelschappen nog eens een jaartje op de proef gesteld. Roeien met de riemen die je hebt daar, zonder dat er ook maar enige toezegging is op verbetering van de situatie. Er moet op Schouwen-Duiveland eerst een nieuw gemeentehuis gebouwd worden voor ruim 43 miljoen gulden. En in Terneuzen wordt het Zuidlandtheater na het vertrek van directeur Mergler voorlopig gerund door een voormalige bedrijfsdirecteur, in afwachting van de - toegezegde - bouw van een nieuw theater. En dat A-theater in Middel burg? 'De huidige theaterinfrastructuur in Zeeland behoeft een krachtige investeringsimpuls wil deze ook in de toekomst nog blijven functioneren', zegt de provincie in haar cultuur nota. Maar ach, om nog maar eens met Willem Elsschot te spreken 'tussen droom en daad staan wetten in de weg en praktische bezwaren, maar ook weemoedigheid die niemand kan verklaren, maar die des avonds komt wanneer men slapen gaat...' Samenwerking en profilering? De huidige praktijk biedt een ander beeld: Vlissingen haakte af bij de Zeeuwse Theater Stichting en voert een eigen koers. Het unieke Vestzaktheater is zijn laatste seizoen ingegaan. Dit vlakkevloertheatertje legt het loodje wegens teveel achterstallig onderhoud. Goes heeft geen schouwburg meer. De Prins van Oranje moest worden gesloten, na aanhoudende klachten van de buur man over geluidsoverlast. Het duurt nog zeker twee jaar voor het beoogde perceel voor een nieuw theater vrij komt. In theater Mondragon in Zierikzee wordt het Zeeuws Tijdschrift 1

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 9