Versnippering of verschraling? Schaalvergroting in de Zeeuwse zorg B.A.J. VAN DER WOUW Er zit beweging in de organisatie van de Zeeuwse sa menleving. Vaak heeft die beweging te maken met de schaal waarop zaken zijn georganiseerd. Wel of niet opgelegd of gestimuleerd door de rijks- en provinciale overheid worden bijvoorbeeld gemeenten samenge voegd, besluiten waterschappen samen te werken of te fuseren en voegen landelijke (semi-)overheidsorganen hun provinciale diensten samen. In feite worden we in Zeeland meegenomen door de maatschappelijke megatrend van schaalvergroting. Een trend die tot ge volg heeft dat we in onze provincie steeds minder van alles overhouden. In dit artikel beschrijf ik enkele van dergelijke ontwikkelingen in de zorgsector. Gezondheid is een groot goed. We wensen dat elkaar ook graag toe. Presentatrice Sonja Barend bijvoorbeeld met haar gevleugelde woorden: 'welterusten; en mor gen gezond weer op'. Bij het merendeel van de bevol king staat de eigen gezondheid absoluut op de eerste plaats. In Zeeland roken we minder vaak en je treft er minder overmatige drinkers aan. De gemiddelde Zeeuw consulteert vaker een alternatieve genezer en gebruikt minder niet voorgeschreven medicijnen dan elders in het land. In zijn algemeenheid is de gemiddelde Zeeuw echter niet gezonder of ongezonder dan de gemiddelde Nederlander. Oudere mensen hebben meer gezondheidsproble men dan jongeren en aangezien Zeeland de meest ver grijsde provincie van Nederland is, is er relatief veel zorg nodig. In Zeeland werken dan ook veel mensen in de zorgsector. Met ruim 19.000 werknemers is 'zorg en welzijn' veel omvangrijker dan bijvoorbeeld het voor Zeeland zo imagobepalende toerisme. Tegelijkertijd neemt het aantal 'zorgbedrijven' de laatste jaren dras tisch af. Voor de totale geestelijke gezondheidszorg bijvoorbeeld hebben we alleen nog Emergis. Maar ook bij andere zorgvormen wordt de spoeling steeds dun ner. Ziekenhuiszorg In het begin van de jaren tachtig waren er nog tien volwaardige ziekenhuizen in Zeeland. Daarna is men gaan clusteren tot drie ziekenhuisgroepen. Walcheren, Zeeuws-Vlaanderen en de Oosterschelderegio kregen ieder een eigen regionaal ziekenhuis. Op zeven plaatsen leveren zij poliklinische ziekenhuiszorg. Klinieken zijn er nu nog vijf (Goes, Zierikzee, Middelburg, Vlissingen, Oostburg en Terneuzen). Het voortbestaan van de klinie ken in Oostburg en Zierikzee is problematisch. Zo wor den in Zierikzee geen bevallingen meer gedaan en be perkt de kliniek in Oostburg zich tot planbare zorg. Wat je ziet is dat bestuurlijke fusies gevolgd worden door heroriëntaties op de lokaties waar onderdelen van het totale dienstenpakket worden aangeboden. In feite zijn de twee klinieken in Zierikzee en Oostburg de neven vestigingen geworden van de ziekenhuizen in Goes en Terneuzen. De vraag is hoe lang deze situatie financieel nog haalbaar geacht wordt en er voldoende tegenspel kan worden geleverd om decentraal volwaardige ziekenhuislokaties in stand te houden. Geografische spreiding zou wel eens uitgespeeld kunnen worden tegen het behoud van de kwaliteit van zorgverlening. In de ziekenhuiszorg wordt het spannend. Zal de schaalvergrotingsoperatie zich doorzetten of niet? Bekend is dat vanuit de Provincie geluiden opgaan om te komen tot één ziekenhuis voor heel Zeeland. Daar mee zou mogelijk meer specialistische hulp in Zeeland geboden kunnen worden. Specialistische hulp waarvoor je nu nog naar Rotterdam of Utrecht moet. Een breek ijzer in het geheel zou wel eens kunnen zijn de dreiging vanuit België. Daar is de gezondheidszorg veel minder strak gereguleerd dan in ons land. In verhouding tot het aantal inwoners zijn er veel artsen en specialisten. Pa tiënten hebben er rechtstreeks toegang tot de specialis ten en de onderlinge concurrentie is groot. Openstelling van de grenzen voor zorgverlening, zoals door het Euro pese Hof wordt opgelegd, verzwakt de positie van de Nederlandse zorgverlening. Een en ander betekent dat de concurrentiepositie van met name het ziekenhuis in Terneuzen sterk onder druk komt te staan. Uit onder zoek is gebleken dat de Zeeuws-Vlaming in ieder geval een hoge pet op heeft van de specialisten bij onze zuiderburen. Zij gaan liever naar België dan naar Ter neuzen. Tegelijkertijd vinden ze het wel heel belangrijk om een ziekenhuisvoorziening in de regio te behouden. Een dreigende sluiting van de kliniek in Oostburg leidde een aantal jaren geleden nog tot massale bijeenkomsten om dit tegen te houden. Vanuit de rijksoverheid wordt in ieder geval geen druk meer uitgeoefend om te komen tot schaalvergroting. De huidige ziekenhuizen in Zee land zijn volgens de huidige normen groot genoeg. Het relatief grote maar dunbevolkte gebied dat ze bedienen maakt het echter kostbaar om de specialistische zorg op meerdere plekken aan te bieden. Willen we dat in Zee land ook hoogwaardige specialistische hulp geboden kan (blijven) worden, dan zou een verdere schaalvergrotingsoperatie wel eens de agenda van de nabije toekomst in de Zeeuwse ziekenhuiszorg kunnen gaan bepalen. 8 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 10