Natuurgeneeskunde: een volwaardig alternatief 1NGRID RUSSEL 'Artsen maken fouten door tijdgebrek.' Daar zegt ze nogal wat, de 41-jarige natuurgeneeskundig therapeute Marianne Perdaen uit het Zeeuws-Vlaamse Sintjan steen. 'Ja, dat weet ik, maar het is vaak zo. Het is wel begrijpelijk want veel huisartsen hebben te weinig tijd voor hun patiënten omdat ze er teveel hebben. Daar door ook kijken ze dikwijls niet in het dossier om te zien wat de patiënt al eerder mankeerde. Hierdoor worden niet alleen onnodige fouten gemaakt, maar het jaagt ook de kosten van de gezondheidszorg op.' Die kosten kunnen volgens de natuurgeneeskundige ook gedrukt worden als er meer aan preventieve ge neeskunde wordt gedaan. 'Geef van jongsafaan goede voorlichting over gezond leven en eten. Mensen moeten weer leren dichter bij hun eigen lichaam te staan. Als ze daar weer meer vertrouwd mee raken, zullen ze niet voor elk wissewasje naar de huisarts lopen. Bijvoorbeeld als iemand griep krijgt. De koorts die hierbij hoort, is een natuurlijk symptoom Mensen die hun koorts niet onderdrukken zijn meestal sneller genezen maar de meeste mensen zijn het tegenovergestelde gaan gelo ven. Ze luisteren niet meer naar hun eigen lichaam maar naar reclameboodschappen waarin ziekte als een afwij king wordt voorgesteld en slikken snel een parcetamol. Opleiding en praktijk Marianne Perdaen wist al op haar negentiende dat ze natuurgeneeskunde wilde gaan leren. Ze zat eerst op de mavo, toen de mts (chemische techniek), vervolgens een amanuensis-opleiding, een jaar werken in de zwakzinnigenzorg, twee jaar een vegetarisch restaurant en toen was er plaats op de Nederlandse Academie voor Natuurgeneeskunde in Hilversum. 'Ik wilde daar per se naar toe omdat die op HBO niveau is en gestructureerd.' De opleiding zat lange tijd vol. 'Het was een piek periode, vele mensen wilden natuurgeneeskunde stude ren. Het was een vierjarige dagopleiding, waarmee ik in 1984 ben begonnen. Nu is het een weekend-opleiding met minder maar minstens zo gemotiveerde leerlingen. Er zijn sinds die tijd veel andere opleidingen bij geko men.' Perdaen begon met haar eigen praktijk in 1990 en bleef daarnaast beroepsgerelateerd werk doen. 'Ik heb een drogisterij diploma gehaald en ik werk part-time in een winkel in Amsterdam waar ze alleen natuurlijke geneesmiddelen verkopen. Ik geef ook les in kruiden- geneeskunde. Sinds een jaar heb ik mijn praktijk aan huis in Amsterdam omdat veel mensen die ik advies geef in de winkel cliënt worden.' Hoe gaat zo'n bezoek aan een natuurgeneeskundige nu in zijn werk? We nemen het voorbeeld van iemand met kriebelhoest, die geen baat heeft gehad bij een kuur van de huisarts. Marianne Perdaen: 'Ik ga op zoek naar de oorzaak van de klacht, wat zit erachter. Ik stel allerhande vragen, waarvan je misschien denkt "wat heeft dat er nou mee te maken". Bij een kriebelhoest werkt het immuunsysteem niet optimaal. Ik ga zoeken waar de klacht vandaan komt en kijk daarbij naar het functioneren van diverse organen in het lichaam. Al gaandeweg wordt duidelijk dat de oorzaak een slechte spijsvertering is; een verstoorde darmflora. Ik adviseer dan om lichaamseigen darmflorabacteriën te gebruiken. Deze nuttige bacteriën kunnen in poeder- of capsule- vorm genomen worden. Meestal is het een kuur van een week en in de meeste gevallen is het de oorzaak van de dan klacht weggenomen.' Dit is dus wat anders dan het bestrijden van de kriebelhoest met een hoestprikkel- dempend middel dat de hoestprikkel alleen onderdrukt zoals in de reguliere geneeskunde. In de ogen van de natuurgeneeskundige is dat alleen maar het onderdruk ken van het symptoom, terwijl wij de oorzaak van de ziekte wegnemen.' De Zeeuws-Vlaamse natuurgeneeskundige vindt dat antibiotica te pas en te onpas wordt gegeven. 'Daar ben ik tegen, behalve in levensbedreigende situaties. Door de overconsumptie van antibiotica worden de micro organismen resistent. Binnenkort werkt antibiotica ook niet meer bij ernstige aandoeningen. Zo heeft het bij voorbeeld geen effect meer bij blaasontstekingen. De huisarts heeft geen alternatief voor antibiotica maar de patiënt wil genezen worden. Dat gebeurt dan maar al snel komt dezelfde klacht terug. Zulke patiënten komen dikwijls bij mij terecht. In vele gevallen heb ik die kun nen helpen met een voetreflexologiebehandeling. In andere gevallen bleek dat ze simpelweg koude voeten hadden omdat ze geen sokken droegen! Alleen in het uiterste geval dient antibiotica ingezet te worden. Maar ik wil wel benadrukken dat ik, als ik denk dat het echt dringend noodzakelijk is dat iemand antibiotica krijgt, ik hem of haar naar de huisarts verwijs. Je moetje gren zen weten. Je moet weten watje wel en niet kan behan delen.' Zeeuws Tijdschrift 11

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 13