d Op weg naar erkenning Een warm voetenbad als onderdeel van de therapie tegen blaasontsteking. Marianne Perdaen is lid van de beroepsvereniging Ne derlandse Werkgroep van Praktizijns in de Natuur geneeskunde (NWP). Volgens de NWP zeifis het 'een vereniging van goed opgeleide natuurgeneeskundigen, die streven naar een wettelijke erkenning.' Er wordt van de leden verwacht dat ze zich regelmatig laten nascholen in diverse vakken, zoals farmacologie, gezondheidsrecht, methodologie, structuur en organisa tie van de gezondheidszorg. Bij aanmelding voor het lidmaatschap van de NWP wordt onder meer gekeken naar 'het niveau van medische, algemeen ondersteu nende, specialisatie- en praktijkvormende vakken, waar van een begeleide stage een onderdeel is. De medische vakken hebben onder andere tot doel het afbakenen van het eigen indicatiegebied door het herkennen van risicovolle situaties. In die gevallen moet adequaat doorverwezen worden naar daarvoor bestemde zorgverleners of instanties.' Het beroep mag dan nog wel niet officieel erkend zijn, uit onderzoek blijkt dat naar schatting jaarlijks zo'n drie miljoen Nederlanders de weg naar een natuur geneeskundige die aangesloten is bij een beroeps vereniging of andere alternatieve genezer weten te vinden. Het probleem is nog steeds dat iedereen een bordje op de deur kan hangen en zichzelf natuur geneeskundige mag noemen. Ook als hij of zij daarvoor geen enkele opleiding heeft gevolgd: de kwakzalvers. Dit creëert een ondoorzichtige situatie. Er zijn diverse beroepsverenigingen die erop toezien dat hun leden hun beroep op de juiste wijze uitoefenen. Patiënten weten dan zeker dat het om goed opgeleide natuur geneeskundigen gaat. De beroepsorganisaties streven naar officiële erkenning en vinden steeds meer gehoor bij de overheid. Er zijn veel particuliere zorgverzekeraars die consul ten van bij beroepsverenigingen aangesloten natuur geneeskundigen vergoeden. Dat doen ze niet voor niets. Het betekent voor de verzekeraar een kosten besparing. Ook ziekenfondsen (bijvoorbeeld het Zieken fonds Amsterdam en Omstreken, ZAO) vergoeden tot 75 procent van de consulten van in hun ogen erkende natuurgeneeskundigen. Een nieuwe stap op weg naar erkenning is de instelling van de Klachtencommissie Alternatieve Behandelwijzen (KAB) door de beroeps verenigingen zelf. Er worden momenteel studies uitge voerd die kunnen uitmonden in een duidelijke afbake ning van het terrein van de natuurgeneeskunde die volgens Marianne Perdaen uiteindelijk zullen leiden tot wettelijke erkenning van het beroep van natuur geneeskundige. Dat is goed voor de cliënt èn de ge zondheidszorg. Illustratie pag. 11Milo. 12 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 14