GILDE VAN NEDERLANDSE MEESTERKOKS SVH (Stichting Vakopleiding Horecabedrijven). Deze broederschap van professio nele koks, die thans 102 leden telt - bijna alle Nederlandse topkoks zijn lid -, is in 1987 opgericht met als primaire doelstelling de over dracht van eigen kennis en kunde aan een nieuwe generatie vakge noten. Daarnaast streeft men er naar invloed uit te oefenen op het culinaire gedrag van de consu ment door het verlenen van een kwaliteitszegel aan zorgvuldig geselecteerde convenience- producten: voor koks door bedrij ven voorbewerkte producten. IN DEN WALCHERSCHEN DOLPHIJN is een brasserie-restau rant gevestigd in een zeventiende- eeuws monumentenpand aan de Markt in Domburg. Patron- cuisinier is sinds zes jaar de der tigjarige Ferdie Dolk, die in 1998 als eerste Zeeuw Mosselman van het Jaar werd. In het seizoen zeven dagen per week open, in januari gesloten en van 1 novem ber tot 1 april ook 's woensdags en donderdags dicht. Begin 1999 wordt de grote 200 stoelen tel lende ruimte opnieuw ingericht tot een 60 stoelen tellend restaurant (met open keuken) en een algeme ner en sneller brasseriegedeelte. HET JACOB ROGGEVEENHUIS is een verzorgings- en verpleeghuis op humanistische grondslag dat in 1970 aan de Middelburgse Noord singel in gebruik is genomen. Het omvat thans 115 verzorgings plaatsen en 30 verpleegbedden, met daarbij een centrum met 90 aanleunwoningen. In 1975 kwam in de wijk Dauwendaele daar nog een tweede verzorgingshuis bij (Buitenrust) met 70 plaatsen en een complex van 110 aanleun woningen. In 1979 werd het wooncentrum Walensingel met 31 woningen gebouwd. besturen van tehuizen en inrichtingen die hun keuken amputeren of opdoeken, en het kant en kaar gemaakte eten van elders laten aanrukken om op deze wijze 'cen ten' te besparen op hun budget, ten detrimente van de aan hun zorg toevertrouwde bewoners. Zijn woede over deze manier van doen is groot en groots: 'Ze moesten het zelf eens eten - en dan elke dag'. Fraai is het voor beeld van de locatie Buitenrust van het Jacob Rogge veenhuis dat aanvankelijk gebouwd werd zonder eigen keuken, maar waar later toch een keukenvoorziening aan werd toegevoegd. Triest is als voorbeeld het verzorgingshuis in de plaats Veere, waar de keuken onlangs om 'economische' redenen gesloten is. Het hoofdgerecht, Gebraden hertekoteletje metstoof- peertjes en bijpassend garnituur, in een wildsaus met salotjes en rode port, brengt een heerlijk stukje wildgebraad, waaraan de wat zurige garnituur onvoldoende recht doet. Wederom op voorspraak van de serveerster kiest jobse hierbij een Macon. Al etend en drinkend wordt er onvermijdelijk scherp gekeurd, maar ook onverstoorbaar doorgepraat, gedre ven, maar rustig, honderduit, over de logistiek van de keuken, over de etensbereiding zo veel mogelijk naar maat voor elke bewoner, de voldoening van de dienst baarheid om met de gegeven beschikbare middelen het beste product te bereiden. Voor de vierde gang prefereren wij de Gepocheerde vijgen met citrusvruchten, chocolade en huisgemaakte va- nille-roomijsboven de kaas. Een fraai geheel, hoewel Jobse had verwacht (en gehoopt) dat het ijs op warme vijgen langzaam zou smelten. Jobse houdt van eten, van het voedsel zo eerlijk mo gelijk ten opzichte van de bron klaarmaken - hij is lyrisch over gestopte milt zoals die onder anderen nog altijd bij slager Wisse in Meliskerke te koop is en over gezouten Zeeuwse boter bij goed brood -, maar hij heeft de wijs heid in te zien dat het goede eten, het goede koken, de beschikbaarheid van eerlijke producten alleen mogelijk blijft als de nieuwe ontwikkelingen niet worden afgewe zen, maar wanneer daaraan zo verstandig en goed moge lijk een plaats in het vak wordt gegeven. Zeeuwse nuchterheid, smaak voor wat echt lekker is en gezond verstand. De geprinte kassabon met de afrekening brengt ons terug naar de realiteit van de avond, want behalve het gelag dat we moeten betalen, staat daarop vermeld dat we aan tafel 71 hebben gegeten en bediend zijn door Annie. Recept van Jobse voor Cestopte varkensmilt op z'n 'boers' (4 personen) 600 gram gestopte milt 50 gram braadboter 500 gram savooienkool - gesneden 100 gram ontbijtspek - blokjes 30 gram paneermeel 175 gram blauwkopraapjes - blokjes 250 gram varkensvleesbouillon 25 gram azijn 15 gram maïzena 800 gram koopmans blauwe aardappelen naar behoefte zout, peper, nootmuskaat en karwijzaad BEREIDINGSWIJZE - Braadt de milt in de boter, en verdeel in porties. - Kook de raapjes in de bouillon net gaar. - Bak het spek krokant en roerbak in het vet de kool met peper, nootmuskaat en karwijzaad, voeg op het laatst de uitgelekte raapjes toe. - Bindt het vocht met paneermeel. - Kook de aardappelen gaar. - Vermeng het braadvocht van de milt met azijn en de (raapjes)bouillon, bindt het met - water aangelengde - maïzena. - Dresseer het koolmengsel op een schaal met op de kool de milt en daaromheen de aardappelen. - Jus/saus apart serveren. 14 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 16