Anno 1640. Hendrik Casimir van Nassau sneuvelt voor Hulst Historische olieverfschetsen van Zeeland III PAUL STOCKMAN In jaargang 47 (1997) van dit tijdschrift werden in de reeks 'Historische olieverfschetsen van Zeeland' de schilderijen 'Anno 1645. De inneming van Hulst' door Barend Wijnveldjr. en 'Anno 1644. Frederik Hendrik spreekt zijn door het water getroffen manschappen bij Sas van Gent moed in' door Antonie Frederik Zürcher besproken. Deze keer valt de eer te beurt aan Karei Frederik Bombled met het schilderij 'Anno 1640. Hendrik Casimir van Nassau sneuvelt voor Hulst'. Deze olieverfschets is de derde en tevens laatste uit de histo rische galerij die betrekking heeft op Oost-Zeeuws- Vlaanderen. In volgende afleveringen zal aandacht be steed worden aan West-Zeeuws-Vlaanderen met de schilderijen 'Anno 1666. De slag in de Wielingen' en 'Anno 1672. De heldhaftige verdediging van Aarden- burg'. Met de bespreking van de schilderijen 'Anno 1468. De kloekheid van Karei de Stoute te Middelburg' en 'Anno 1809. De tocht van Cort Heijligers naar Bath' Hendrik Casimir van Nassau (1612 -1640), stadhouder van Friesland, Groningen en Drenthe van 1632 tot 1640. On voltooide kopergravure door Willem Jacobsz. Delff, 43x30 cm. (Rijks Prentenkabinet Amsterdam.) worden achtereenvolgens Walcheren en Zuid-Beveland in beeld gebracht. De Amsterdamse kunstliefhebber Jacob de Vos (1803-1878) verleende aan een dertigtal kunstenaars opdracht schilderijen voor een persoonlijke verzameling te vervaardigen. De onderwerpen voor de galerij beston den uit heroïsche gebeurtenissen uit de vaderlandse geschiedenis. De Vos maakte in samenwerking met Jacob van Lennep voor elk schilderij een beschrijving om in eerste instantie historische informatie te verschaffen aan de voor de galerij aangezochte kunstenaars. Toen de 253 olieverfschetsen tellende collectie eenmaal in een tuinpaviljoen van De Vos zijn woning aan de Heren gracht 130 te Amsterdam stond opgesteld, werden de beschrijvingen in een roodlederen band gezet die door de bezoekers geraadpleegd kon worden. Jacob de Vos noemde zijn verzameling 'Muzeum Vaderlandse Geschie denis'. De olieverfschets 'Anno 1640. Hendrik Casimir van Nassau sneuvelt voor Hulst' is van de hand van Karei Frederik Bombled (1 maart 1822 -4 januari 1902). Bombled was leerling van C. Ouboter van der Grient, C. Kruseman en W.H. Schmidt. Van 1839 tot 1843 kreeg hij les op de Akademie voor Beeldende Kunsten te Den Haag. Tussen 1845 en 1847 (het jaar van de'Groote Prijs'; zie aflevering I van deze reeks in jaargang 1997/1 pag. 29.) was hij werkzaam in Delft. In 1854 vertrok Bombled naar Frankrijk en verbleef er afwisselend te Parijs, Chantilly en St. Firmin. Hij schilderde overwegend landschappen, meestal met paarden. Ook maakte hij etsen, litho's en tekeningen. In de jaren 1870-1871 ex poseerde hij te Amsterdam en Parijs met voorstellingen uit de Frans-Duitse oorlog. De begeleidende tekst van de olieverfschets luidt als volgt: 'Omdat Frederik Hendrik Hulst wilde aanvallen, gaf hij Hauterive opdracht om eerst de schansen Moer vaart en Nassau onder Hulst te heroveren. Hauterive verzuimde bij de inneming van de schans Nassau echter om zich van een veilige redoute te verzekeren. Graaf Hendrik Casimir die uitgezonden werd om deze onacht zaamheid te herstellen, werd door een vijandelijke bende in de rug aangevallen en in de linkerzij gescho ten. Hij stortte van zijn paard en bleef bijna een half uur in het strijdgewoel voor dood liggen. Hendrik Casimir werd ten slotte naar een veilige schans gevoerd, waar hij acht dagen later overleed. Zelfs de vijand betreurde zijn dood'. Het commentaar vermeldt verder: 'Een redoute is een vooruitgeschoven versterking. Het betrof hier 't Kwaadpeerdsgat'. Zeeuws Tijdschrift 21

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 23