Anno 1640. Hendrik Casimir van Nassau sneuvelt voor Hulst. Karei Frederlk Bombled (Amsterdam 1822 - Chantilly 1902) Olieverf op doek, 40 x 55 cm. Foto: Amsterdams Historisch Museum. Inventarisnummer A 4867. Historische achtergrond Door de inundaties van 1584-86 werd een brede stroomgeul gevormd die het huidige Oost-Zeeuws- Vlaanderen in twee delen splitste: het Land van Huist en het Land van Axel. In 1586 veroverde Prins Maurits het Land van Axel voor de Staatsen, waarna dit verder werd versterkt. Aan Spaanse zijde was men bevreesd voor Staatse strooptochten vanuit het Land van Axel. Om zich hiertegen te beschermen begonnen de Spanjaarden in 1634 met het aanleggen van een linie van communica tie. De linie was eigenlijk meer een versterkte zeedijk. Bij de aanleg ervan werden zoveel mogelijk reeds be staande forten in het tracé opgenomen. Op strategisch belangrijke plaatsen, zoals gemakkelijk doorwaadbare kreken, ingangen van diepe stroomgeulen, bij eb droogvallende gronden en plaatsen waar dijken bij elkaar kwamen, werden forten en redouten aangelegd. Tussen Philippine, Sas van Gent en Hulst ontstond op die manier een aaneengesloten verdedigingslinie. In 1635 werd tussen de Republiek der Zeven Provin ciën en Frankrijk een geheim verdrag gesloten ter vero vering en verdeling van de Zuidelijke Spaanse Nederlan den. Het verdrag was ontstaan uit gemeenschappelijke vijandschap jegens Spanje. In het kader van dit geheim verbond van 1635 moeten de verschillende achtereen volgende krijgsverrichtingen, die tussen 1638 en 1645 onder het opperbevel van Frederik Hendrik op de linker Scheldeoever plaats vonden, dan ook gezien worden. De uiteindelijke verovering van Sas van Gent in 1644, gevolgd door die van Hulst in 1645, was hiervan de afsluiting; er was echter wel het een en ander aan voorafgegaan. In 1637 mislukte een verrassingsaanval op Hulst. De Staatsen waren in alle stilte in de contrescarp (buiten- grachtboord) van de buitenste omgrachting geraakt en druk bezig met het maken van een brug over de vesting gracht toen zij ontdekt werden. Bang voor een Spaanse uitval vluchtten de Staatsen ijlings terug naar hun sche pen die bij fort St.-Anna in de Polder van Namen voor anker lagen. Het jaar daarop werd het Staatse leger, in een po ging Antwerpen te veroveren, op de slikken voor Kallo door de Spanjaarden bloedig verslagen. Frederik Hendrik hield in de nazomer van 1639 een veldtocht vanuit Philippine tot in Rheinberg (Duitsland) met als doel Gelder op de Spanjaarden te veroveren. Op 4 augustus 1639 zette de legerstoet zich te Philippine in beweging. Na tien dagen werd op 14 augustus Rheinberg bereikt. Omdat de Spanjaarden intussen Gelder versterkt hadden, besloot Frederik Hendrik niet aan te vallen en terug te keren naar Hulster Ambacht om daar de strijd te hervatten. Op 8 september 1639 landden de Staatsen bij fort St.-Anna in de Polder van Zeeuws Tijdschrift 23

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 25