Fort St.-Anna bij Absdale. Vanaf fort Nassau liep een dijk rich ting Absdale en vandaar verder naar fort Ferdinandus. Het fort, in de vorm van een redoute, is over de in 1634 aangelegde zeedijk heengebouwd. Aan de zijde van het Hellegat staat een uitkijktoren, de landzijde van het fort wordt beschermd door een ach ter de zeedijk liggende diepe kreek. Het geheel is omringd door een dub bele rij palissaden. Ten gevolge van de inundaties van 1672/73 is fort St.- Anna door sterke stroming verloren gegaan. Ook de dijk die van fort Nassau richting fort Ferdinandus liep, is in die periode grotendeels verdwe nen. Detail van de 'Perfecte Caarte van de Belegering en Verovering der Stadt Hulst' door A. Santvoort. (Uni versiteitsbibliotheek Leiden, Collectie Bodel-Nijenhuis nr. P39/N22.) misluckten aenslag, wierd boven al oock gereeckent, dat meergedagte sijn Excellentie den sevenden dag naer sijn ontfangen wonde quam t'overlyden, werdende by yder een om sijn uytmuntend beleyt en dapperheyt hooghlijck beklaegt'fpag. 292). De veilige redoute waarvan Hauterive zich ver zuimde te verzekeren was volgens De Vos en Van Lennep 't Kwaadpeerdsgat' (Kapersgat in de volksmond; gelegen aan de Oud Ferdinanusdijk, halverwege tussen Absdale en Heikant). Het Kapersgat was oorspronkelijk een zijtak, kreekrestant, van het in 1584/85 onstane Hellegat. Het wiel (spoelgat) is een restant van de moedwillige dijkdoorsteking van de Ferdinanduspolder door de Staatsen in mei 1673 om zich te weren tegen de Fransen die onder Lodewijk XIV ons land vanuit het zuiden binnenvielen. Op 18 juli 1745 werd met het zelfde doel de dijk hier nogmaals doorgestoken. Bij het Kapersgat heeft voor zover bekend wel een redoute gelegen. De 'veilige redoute waarvan Hauterive zich (volgens De Vos en Van Lennep) verzuimde te verzeke ren' was waarschijnlijk niet de redoute bij het Kapersgat maar de tussen fort Nassau en fort St.-Anna gelegen Berchemsredoute, die op sommige contemporaine kaarten is afgebeeld, maar overigens in geen enkele geschreven bron wordt vernoemd. Wordt vervolgd! Bronnen: Adriaanse J., Gedenkboek der Hulstersche stede 7 780- 1930, Amsterdam 1930. Brand, P.J., De geschiedenis van Hulst, Hulst 1972. Carasso, D., Helden van het vaderland. Onze geschiede nis in 19de-eewse taferelen verbeeld, Amsterdam 1991. Commelijn, I., Frederik Hendrik van Nassau, Prins van Oranje, Zijn Leven en Bedrijf, Amsterdam 1651. Kramer F.J.C. Prof. dr. e.a., 'Je maintiendrai' deel 1, Leiden 1905. Lansberghe van J., Beschryvinge van de Stadt Hulst, 's Gravenhage 1687. Prinsen A. en Stockman P., 'De Tuyn ghesloten'. Het beleg van Hulst anno 1645, Hulst 1993. Scheen, P.A., Lexicon Nederlandse beeldende kunste naars 1750-1950. Stockman P. en Everaers P.Frontier Steden en Sterckten'. Vestingwerken in Oost-Vlaanderen en Oost-Zeeuws-Vlaan- deren 1584-1839, Hulst 1997. Visscherum, Nicolaum I ET Zachariam Floman, Kaart 'Zelandiae Comitatus novissima Tabula delineata', Amster dam 1655. Met dank aan P. Everaers te Terhole voor de correctie. 26 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 28