FABERY DE JONQE z Niet overeten Decline and fall Plaatselijke tinten Conclusie-nee Dominee of draak gedichten worden geschreven en voorge lezen, dan moet de subsidie ook anders verdeeld worden. Ik denk bijvoorbeeld aan het vele geld dat uitsluitend naar Amsterdam gaat voor het Holland Festi val. Alsof er buiten die stad geen 'Hol land' meer is! Maar ook op lager niveau, bij de gemeente, wordt dan de aandacht automatisch anders verdeeld. Barbara Jean, die laatst in een volkomen onver wacht café in Vlissingen exposeerde, maakt dan ook aanspraak op subsidie. Ronald van Dokkum van Trechter 5 uit Goes (nog lang geen polder trouwens) waarschuwt voor overbeculturing. Je moet niet in elke boerenschuur een tentoonstelling organiseren of een piano-recital of een jazz-festival. Kunst en cultuur zijn weliswaar - net als boter en brood - producten die je elke dag nodig hebt. Maar je moet ze ook niet tegen gaan eten. Gesteld dat een festival of concertreeks of jam session over z'n hoogtepunt heen is, dan zet vervolgens de verturving in, en komt het moment naderbij dat het bij het grofvuil wordt gezet. Cultuur is een organisch wezen, met een bepaalde levens-cyclus. Geheel los van enig beleid of zelfs stimulerende maatregelen komt alle cultuur aan zijn eind. Uiteindelijk onttrekken kunst en cultuur zich aan elk soort beschouwing en theepraat, inclu sief dit verwaande geschrijf van de los- vaste medewerker van het Zeeuws Tijd schrift. Hoe gelijkvormig en eenvoudig de cul tuur op het eerste gezicht ook lijkt, zij toont zich op alle plaatsen toch verschil lend. De couleur locale komt overal door de dunne huid van de grote cultuur heen. De folkloristische dag in Yzendijke - elk jaar in augustus - verschilt op pun ten hemelsbreed van de Carolingen Markt in Souburg. En die weer van de Mondragon Feesten te Zierikzee. Allerlei plaatselijke elementen doen daarbij opgeld. Het recht om dronken te worden in in Westkapelle of de gewoonte om er hard op te slaan in Arnemuiden, het komt uiteindelijk allemaal boven. Een Souburger voelt zich niet lekker in Yzendijke. En omgekeerd. En ikzelf? Ik voel me in de Stadsschouwburg van Amsterdam vaak ongelukkig, en praat in de pauze met lui uit de Amsterdamse scene, die lopen op te scheppen over hun openingen en hun premières. Ik probeer dan de voordelen van de Zeeuwse mani festaties op gebied van theater en con cert aan de man te brengen. Ik roep dan altijd dat bij ons de gemiddelde stoel- prijs lager ligt dan in de grote stad. Een voorstelling kan hier immers goedkoper. Maar dan komt er weer zo'n burgemees- ter-typ met een aardappel in z'n keel, die mijn opmerking teniet doet met een verhaal over vroeger, over zijn vakantie in Domburg: dat het altijd regende. Lulkoek van mensen die zich lang heb ben geoefend in het schreeuwen tegen de wind in. Daar krijg je vanzelf die aardappel van. Of die altijd maar weer dat hoge toontje aanslaan om boven het lawaai van het inkomend vliegverkeer van Schiphol uit te komen. De stakkers! Thuis spreken we zelfs al van Kaagbaan Nederlands: een neurotisch taaltje waar een dito afwijking bij hoort. En 11a dit alles nu een conclusie? Een oproep om op te trekken tegen de monopolisten van Amsterdam? Om een petitie aan te bieden aan de nieuwe Raad voor de Cultuur? Een spandoek ophou den wanneer Rik van der Ploeg naar Zeeland komt? Moeten we dat wel doen? Na alles wat ik heb gezegd over de grote ogen van m'n nichtjes? En over het organisch proces van kunst en cultuur? Nee zo ben ik niet. De (kunst)wereld verander je niet vanachter je pc. Over de dominee zeggen ze: "Hij kan z'n eindje niet vinden." Hoe zit dat dan met de cultuur? Kan die geen uitsmijter verdragen? Ik geloof dat de cultuur, dus ook de kunsten, zich in een doorgaand proces bevinden. Daar wordt over elkaar heen gebuiteld zonder ophouden. Dat voedt zich daar door elkaar op te vreten. Dat komt tot leven door af te sterven. En de draak die echt honger heeft, maar geen vijand in de buurt om te verslinden, die bijt maar in z'n eigen staart. Zo zijn we in elk geval in symbolisch opzicht rond. Polder of metropool: het symbool van de draak is in beide gevallen raak. Pieter Schoonheim B.V. JUWELIERSBEDRIJF BIJ KONINKLIJKE BESCHIKKING HOFLEVERANCIER Dealer voor o.a Ie Chic juwelen Baume Mercier horloges Juweliers van vader op zoon Lassale horloges sinds 1834 S.T. Dupont aanstekers, schrijfgerei Christiaan Huygens klokken I.W.C. Horloges LANGE KERKSTRAAT 30 - GOES TAG Heuer Horloges TELEFOON 0113-215005 36 Zeeuws Tijdschrift

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 38