Signalementen SAMENSTELLING JAN VAN GEELEN TREES VERWILLIGEN Canada's. Kleine Zeeuws-Vlaamse Kroniek. Verwilligen, Middelburg 1998. ISBN 90-9012139-0, 112 blz., 18,95. De schrijfster, geboren in de Tweede Wereldoorlog uit ouders van eigenlijk al middelbare leeftijd, vertelt haar herinne ringen aan de jaren veertig, vijftig en zestig in haar geboortestad Hulst. Pretentieloos verhaalt zij over haar ouderlijk huis, haar familie, de school, de kerk en de verschillende milieus uit de rest van haar omgeving. Zij geeft hierin de sfeer aan van een bepaalde tijd in een bepaalde regio. Daar doorheen loopt het verslag van haar emoties en levenserva ringen. Men maakt kennis met een kleine herkenbare werkelijkheid, ingekleurd door verbeelding en ontroering. Groots noch meeslepend, maar niet te veron achtzamen door een onopgesmukte en onbevangen toon. Signalementen In deze rubriek worden publicaties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen, en van werk dat in Zeeland is verschenen. Uitgevers, instellingen, verenigingen en particulieren wordt verzocht dit soort uitgaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 AC Veere. C.F. BOS e.a. Zeeuws Jaarboek Deel 2 1998. Stichting NRI, Middelburg 1998. ISBN 90-72146-33-6, 224 blz., Ing., 39,90. Bij dit tweede jaarboek tekent de redac tie onder meer aan: 'Het woord "jaar boek" moet gezien worden in de zin van een eenmaal per jaar verschijnend boek en niet als een boek dat zonder meer de actualiteit van een jaar volgt, als is het begrip actualiteit wel een criterium. ZL wil als jaarboek - zo men wil als jaar tijdschrift - een tijdsbeeld neerzetten. Het is als het ware een verzameling geschreven documentaires over het actuele, het historisch-actuele, het cultu reel actuele Zeeland.' Men kan blij zijn met dit tweede deel omdat het in een bonte afwisseling van vijftien artikelen beschouwingen en informatie geeft voor: 'Zeeuwen en Zeeland-minnende geïnteresseerden'. Arend C. De Ru geeft een portret van de Zeeuws-Vlaamse emigrantenzoon William J. vanden Heu vel, president van het Franklin and Eleanor Roosevelt Institute in de Vere nigde Staten. Onder de titel 'Eten en gegeten worden. Over kranten en een courant' geeft Andreas Oosthoek een bijdrage over de geschiedenis van de kranten in Zeeland. In 'Willem Frederik de Pagter, Courantier' schetst Kees Bos een beeld van deze krantenman pur sang. Verder: '1898-1998. Honderd jaar Rabobank (in Zeeland)', 'Oesters, mosse len en Yerseke: een drieluik', 'De Wester- scheldetunnel' (feiten een gegevens), 'Landschappelijke inpassing van de Westerscheldetunnel', 'Zeeland: duur zaam groenblauw en brug met Vlaande ren' en 'Het Zeeuwse gezicht en de Zeeuwse architectuurprijs'. Vermeldens waard is de schilderkundige bijdrage van Andreas Oosthoek: 'Het Zeeland-beeld van Hans Heeren' (met een aantal kleurenafbeeldingen). 'Afscheid van Jacob Cats. Grijpskerke, 1623' is een volgende bijdrage, terwijl ook het korte 'Lourdes en asperges in Zeeuws-Vlaanderen' niet te versmaden is. Tot slot: 'Alex de Zwart en het vliegveld Midden-Zeeland', 'In memoriam Nico de Jonge' en 'Sociaal- economische schets van Zeeland'. Deze laatste bijdrage geeft een grote hoeveel heid cijfermateriaal ('In 1997-1998 nam de bevolking in Zeeland met 0,41% toe: 0,21% in Zeeuws-Vlaanderen en 0,49% in overig Zeeland. Landelijk groeide de bevolking met 0,53%.'). NIENKE DOUWSTRA e.a. (red.) 25 jaar De Mug. Een dierbare plek. De Mug, Middelburg 1998. 80 blz., 25. Een feestboek van vrienden en vriendin nen ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van het Middelburgse Restaurant Braai-Tapperij De Mug, een dierbaar stamcafé. Het is een vrolijk gastenboek/ plakboek met meer dan 200 foto's en korte teksten van velen. De uitbater, Barend Midavaine (1946), kan trots zijn op deze hommage, en hij zal, naar ik inschat, tevreden doorgaan zoals hij gewend is. Zeeland Burchten en Buitenplaatsen 1999. Koninklijk Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, Middel burg 1998. ISBN 90 70534 27 4, 21 x 20 cm, 25. Na 1998, nu voor de tweede keer een fraaie, door Inge van der Kooij ontwor pen agenda, waarvoor de 58 illustraties zijn genomen uit de atlas Zelandia lllustrata, de historisch-topografische atlas (dat wil zeggen: verzameling) van het Zeeuws Genootschap, die in de 18e eeuw is ontstaan. Dé agenda van Zee land, voor zijn inwoners (en vele ande ren), om te hebben, te gebruiken en om weg te geven. Kleine Zeeuws-Vlaamse Kroniek Zeeland Burchten en Buitenplaatsen Zeeuws Tijdschrift 37

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 39