De actualiteit van het Zeeuws Tijdschrift PAUL VAN DER VELDE In zijn krantenartikel in de PZC van 21 oktober 1998 onder de kop 'Het Zeeuws Tijdschrift kan niet actueel zijn' zegt Ernstjan Rozendaal kort samengevat dat het door de lange produktietijd van dit tijdschrift moeilijk is om bij de actualiteit aansluiting te vinden. Daar is dit redactioneel een mooi voorbeeld van, maar belangrijker is de vraag welke actualiteit het ZT nastreeft. In zijn artikel refereert Rozendaal aan een aantal artikelen in het vorige nummer van het ZT over cultuur en de cultuurnota. Toegegeven, de cultuurnota is allang uit, maar dat vermindert de actualiteit er allerminst van. In mijn ogen blijft die nota de komende driejaar haar werking uitoefenen. Het aanbieden van zo'n nota mag dan nieuws zijn (het saaie en dikwijls herhaalde beeld van de overhandiging) maar het is niet blijvend. De actualiteit van het ZT leest anders dan die van de dagbladpers. Terecht signaleert Rozendaal dat in het interview met Scholten, voormalig directeur van de Terneuzense schouwburg en momenteel van de Utrechtse, gezichtspunten worden geventileerd, die nog niet eerder in de Zeeuwse pers zo frank en vrij naar voren zijn gebracht. Het ZT is nu juist een forum voor meningen die nergens anders uitgesproken worden of wanneer ze dan al bekend zijn geen actualiteitswaarde schijnen te hebben. Of moet ik zeggen niet passen in een bepaalde realiteitsopvatting over Zeeland? Wanneer Rozendaal meer nummers van deze jaar gang in zijn beschouwing had betrokken dan zou hij beslist tot een evenwichtiger oordeel over de nieuwe koers van het ZT zijn gekomen. Wellicht had hij dan in plaats van de negatieve stelling in de kop van zijn arti kel, hierboven aangehaald, een meer neutrale of zelfs positieve in zijn hoofd gehaald: 'Moet het Zeeuws Tijd schrift actueel zijn?'. Die andere, onderzoekende, kijk op Zeeland wil ik illustreren aan de hand van twee voor beelden. Het zijn artikelen van onze redacteur Peter van Houte, die gepokt en gemazeld is in zowel de dagblad als de radiojournalistiek maar zich sinds een aantal jaren thuisvoelt onder dit dak. Het eerste slaat op een uitgebreid artikel over het Zeeland promotiepaviljoen in onze Toerisme-special. Het tweede betreft het bovenge noemde artikel over Scholten. In beide artikelen staan zaken die niet door de dagbladpers zijn opgepikt of er door zijn uitgefilterd. De actualiteit van deze artikelen is niet alleen evi dent, ze zijn zelfs in de strikte zin van het woord actu eel. Daaraan kan men zien dat de actualiteit van het ZT actueel zijn niet uitsluit, alhoewel daar zeker niet direct naar gestreefd wordt. Nog een voorbeeld, nu we toch bezig zijn, is het eerste artikel in dit nummer. Het zijn dagboeknotities van Ellen Willaert, Miss Zeeland. Toen ze bijna twee maanden geleden Miss Zeeland werd, was dat een nieuwsfeit dat breed werd uitgemeten in de lokale pers. Toen ze geen Miss Nederland werd, was het dat al veel minder. Wat het ZT interesseert is de invloed van zo'n bijzondere gebeurtenis op het leven van de persoon in kwestie en die gaat veel verder dan het nieuwsfeit zelf. Het kan haar levensloop ingrijpend wijzigen maar ook dat van haar ouders, geliefde en vrienden. Wanneer neefjes haar komen bekijken nadat ze haar in volle glorie op de televisie hebben gezien, vraagt zij zich af of ze haar in het echt vinden meeval len! Een mooier voorbeeld van de actualiteit van Ellen Willaert en het Zeeuws Tijdschrift kan ik mij niet voor stellen. Rond deze tijd vorig jaar had ik het genoegen door Rozendaal geinterviewd te worden over de nieuwe koers van het ZT. Ik karakteriseerde die koers als 'spraakmakender, verhelderend en misschien zelfs pro vocerend'. Het is natuurlijk aan de lezer om te oordelen in hoeverre we daarin het afgelopen jaar zijn geslaagd maar het woord actueel heb ik in dat interview niet in de mond genomen. Rozendaal suggereert dat het beter zou zijn wanneer het ZT zich aan gedegen en tijdloze beschouwingen hield, die volgens hem het ZT de meeste waarde geven. Die artikelen zijn nooit verdwe nen en zullen nooit uit de kolommen van dit tijdschrift verdwijnen. Dat sluit evenwel niet uit dat die ook over hedendaagse ontwikkelingen in de Zeeuwse samenle ving kunnen gaan. In de toekomst zal nog meer dan voorheen de nadruk komen te liggen op onderzoeks journalistieke bijdragen waarbij de journalist, de redac tie van het ZT bestaat voor een groot gedeelte uit free lance journalisten, meer tijd zal kunnen nemen om een bepaald onderwerp uit te diepen. Zo'n artikel schept zijn eigen actualiteit en ontleent die niet aan de waan van de dag. Dat is en blijft de actualiteit van het ZT, ook in 1999. /<T BEW. EX^^N ^/ddelb052// Zeeuws Tijdschrift 3

Zeeuws Tijdschrift | 1998 | | pagina 5