Waar sliepen de deelnemers? Bij de uitnodigings brochure had de regelingscommissie zich al met het probleem beziggehouden. Middelburg had slechts enkele logementen. In het abdijgebouw bevond zich Hotel de Abdij, aan de noordzijde van de Dam was het logement De stad Hulst en aan de zuidzijde van de Dam Gorinchemse Veerhuis; in de Lange Delft kon men verblijf houden in Hotel de Flandre, aan de Markt kon de reislustige vertoe ven in het Nederlandsch Logement. Wellicht waren er nog herbergen, maar de congrescommissie rept verder slechts van particulieren: via de organisatie is voor 2,50 per dag een verblijf op een particulier adres te regelen. De opmerking dat in de logementen voor de deelnemers onvoldoende plaats is, zal menigeen tot diligentie aan gezet hebben. De organisatie drong erop aan. De andere dag wederom het congres. Voorstellen, toe spraken en lezingen, discussie, stemmingen in de afde lingsvergaderingen. Beets zit de eerste voor, minzaam en ironisch. Er is een voorstel van enkele zuider-buren om te komen tot een soort academie voor de Nederlandse taal. Uitvoerig wordt de kwestie van het kopierecht besproken, ter bescherming van nadrukken, in de derde afdeling. Ook wordt aandacht besteed aan de positie van het Nederlands in de rechtspraak in België. Na de algemene middagvergadering van woensdag 4 september, na het diner wellicht, spoedden de leden 'met hunne dames' zich wederom naar het Schuttershof, nu op speciale uitnodiging van de 'confrérie van St. Sebastiaan'. Daar vindt om half acht een groot concert plaats door het muziekkorps der veld-artillerie uit Arnhem, onder leiding van kapelmeester Grund. Ook hij opent met een zelfge componeerde congresmars. Maar op het programma staat ook Beethoven. Zo speelt het orkest een arrangement van het adagio uit de Sonate Pathétique. Grund zelf had ook nog een rol. Op zijn piston vertolkte hij twee fraaie liederen van Schubert. Het concert wordt overigens door allen ge roemd. De kritische Plinius Tertius spreekt zelfs van 'uit muntende muziek' in de mooi verlichte tuin. In memoriam Van Dale Donderdagmorgen om half tien kwamen de drie afdelingen voor hun laatste vergadering bijeen. Na de middagpauze, deze keer reeds om 13.00 uur, ving dan de laatste zitting aan van de algemene vergadering. Het is die zitting die begon met een in memoriam J.H. van Dale. Het is een bijzonder moment als de Rotterdamse schoolmeester A. de Jager zijn in het voorjaar overleden vriend Van Grand Hotel (J.C. Verseput) in de Lange Delft. Op de onder ste foto de entree van het Grand Hotel. 9 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 11