reeks met het houtgewas, die 'de verwondering van menigen Zuidelijken en Noordelijken broeder opwekte, toen nu zoowel als later, de blikken werden getroffen door grootsche lanen, tusschen wier gebladerte de middagzon zoo betooverend haar gouddroppelen schitteren'. De ontvangst op het schitterend gelegen Overduin in de bossen bij Oostkapelle was overweldigend. Altorffer, boekdrukker te Middelburg en de congrespenningmeester, deed een lyrisch verslag onder de titel Op Overduin het licht zien. Gastheer, gastvrouw en de dochters bedienen de bezoekers bij een fantastische 'ochtendmaaltijd' onder de bomen. De bezoekers worden rondgeleid in de tuin met onder meer agaves, in het landhuis bewonderen zij in drie kamers de Cats-verzameling. En dan is het tijd verder te gaan. Naar Westhove waar de kasteelheer, jonk heer mr. J.P. Boddaert met een verkwikking de gasten begroet. Vervolgens gaat de stoet naar Domburg waar vanaf het Badhotel, na een muzikaal welkom - een wan deling naar het strand wordt gemaakt. De maaltijd - 'een nanoendisch' - wordt genoten in het Badhotel te Domburg en in het Schuttershof. Er zijn twee bronnen die ronduit spreken van het slechte eten. Altorffer, altijd positief: 'Over het middagmaal zal ik kort zijn. Zooals vroeger ook geschied was, moest hier grootendeels het intellectuele veel van materieele tekortkomingen vergoeden. En dat geschiedde dan trouwens ook in die mate. 't Herinnerde sommigen aan 't Middelburgsche feestbanket.' En die onbekende Plinius zegt dat 'men te Domburg een maal tijd kreeg, die in slechtheid wedijverde met het feestmaal van den vorigen dag.' Terug in de richting van de Lange Jan zijn er liederen gezongen, ook Vlaamse, 'eigenaardig in den stillen avond stond'. Beets zorgde nog voor een prachtig dankrijm ten afscheid, op de Markt. Maar laten we niet vergeten dat het gezelschap 'pleisterde' in Serooskerke, naar aloud gebruik in de herberg naast de kerk, 'bij Maatje Sturm, wier naam aan de plaats verbonden schijnt, ook al heeft zij die reeds lang voor anderen ingeruimd.' In Middelburg wachtte in 'de handele handboog' wederom een concert en tot onze verrassing een heus bal. Het duurde tot de kleine uurtjes, in de vroegen morgen staat er letterlijk. In goede verstandhouding Zaterdag 7 september vertrokken de meeste congres gangers. Het moet weer druk geweest zijn op het station. Er klinkt nog 'een afscheidsgroet, uit vol gemoed' op rijm en terwijl de trein wegstoomt, werd uit de rijtuigen ver nomen: 'Vaartwel, Tot weerziens.' Natuurlijk is er op en rond het congres nog veel meer dat we niet echt weten maar uit kleine opmerkingen in brochures en verslagen kunnen vermoeden. Wat was er met de jas van Henri Conscience bijvoorbeeld en het kopje thee van mevrouw Kleine, met een of andere witte hoed, en wie was de man met de witte uiteinden? 'Zo menig kluchtig intermezzo', om de woorden van een verslag- schrijver te gebruiken, is niet meer te reconstrueren. Vanzelfsprekend is op het congres uitvoerig gedeli bereerd over taal en letteren, de culturele verhouding met Duitsland in deze tijd van oorlog. En nog veel meer, maar voor déze reconstructie van die septemberdagen mag volstaan worden met de woorden van congresbezoeker Plinius Tertius: 'Vraagt men naar de resultaten van dit congres? Voor de kennis, de veredeling en de uitbreiding van onze taal zullen ze luttel zijn. Misschien zal het toch wel enkele vruchten ook op dit gebied afwerpen, maar dan in allen gevalle slechts zijdelings.' Nou ja, dat geldt wellicht voor (bijna) alle vergaderin gen en congressen, maar 'bijeenkomsten als dit congres bevorderen de goede verstandhouding', zegt onze Plinius. En dat is natuurlijk niet niks. Literatuur J.C. Altorffer, Op 'Overduin'. Herinneringen van een congreslid aan den zesden september 1872. J.C. Altorffer. Uit de congresdagen. Middelburg 2-6 Septmeber 1872. Driel, L. van J. Noordegraaf. De Vries ei Te Winkel. Een duografie. Den Haag: SDU Antwerpen: Standaard Uitgeverij. Feestwijzer. XIIlle Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres, te hoiuden te Middelburg den 3, 4 en 5 September 1872. Handelingen van het xne. Nederlandsch Taal- en Letterkundig congres, gehouden te Middelburg, den 3, 4 en 5 September 1872. Middelburg: J.C. W. Altorffer. 1873. Heestermans, Hans, Het WNT en de Taal- en Letterkundige Congressen. In: De negentiende eeuw 5, 72-85. Herinnering aan het XIIe Nederl. taal- en letterkundig congres. Overgenomen uit de Nieuwe Middelburgsche Courant van 11 September 1872. Plinius Tertius, Het XIIde Nederlandsch Taal- en Letterkundig congres, te Middelburg gehouden den f€r! en September 1872. [Overgedrukt uit Het Leeskabinet]. Pekelharing, K.R. Twee feestdronken. 22 April 1873. I. Aan den heer Voorzitter van het XIIC Nederlandsch taal- en letterkundig con gres. II. Aan den heer Secretaris van genoemd congres. Programma van het XIIde Nederlandsch Taal- en Letterkundig Congres. Middelburg 1872 Schaepman, H.J.A.M. Uit de congresdagen. Illustraties zijn afkomstig uit de fotocollectie van het Gemeente archief van Middelburg. Volgens catalogusgegevens e.d. zijn alle foto's uit de periode 1865-1890. n Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 13