eater op het Tamil-platteland Gesprek met Hanne de Bruin aan de universiteit van Caen een Kathakali-voorstelling gezien, klassiek theater uit de deelstaat Kerala. En nu zag ze in een onooglijk dorpje in Tamil Nadu Kattaikuttu volkstheater in het echt. De hele nacht ging het schouw spel door, met scènes vol heroïek en humor, ingebed in de lokale dorpscultuur. Dat kwam door de figuur van de kattiyakkaran: clown, herald, manusje-van-alles en op het toneel de praatgrage verbinding tussen de werelden van goden en aardse stervelingen. Terwijl Hanne en haar gezelschap - een vrouw reist in India niet alleen, zeker niet 's nachts - op in allerijl aange rukte jutezakken plaatsnemen, gaat de voorstelling verder. Er zijn vijftien mannelijke acteurs, die ook vrouwenrollen voor hun rekening nemen. Achter op het toneel spelen drie muzikanten harmonium, slagwerk en een soort hobo. Telkens wanneer een nieuw personage opkomt, houden twee assistenten een wit doek omhoog. Erachter bezingt de acteur zijn lievelingsgod en verzoekt om bijstand. Bij de eerste dans gaat hij nog schuil en zijn alleen voeten zichtbaar - een koord met belletjes om de enkel zet de be wegingen kracht bij. Plotseling trekt de speler het doek omlaag en laat zich een tel zien. In een tweede lied be zingt hij zichzelf, waarna koning Duryodhana tevoorschijn treedt, rijkste der rijken en heerser over 56 landen. Draupadi komt op, heldin van de Mahabharata en overal in de streek dorpsgodin. Haar eerbaarheid wordt belaagd door een woeste demon, gehuld in een glinste rend kostuum afgezet met gouddraad. Felrode make-up, rollende ogen en een uitgestoken tong verraden tomeloze agressie. Pas tegen het ochtendgloren is het einde van de voorstelling. De vrouwen zetten zich aan hun dagelijkse arbeid, de mannen praten wat na, de acteurs schminken zich af en hangen hun met zweet doordrenkte kostuums te drogen. Er is slechts tijd voor een bescheiden dutje, binnen enkele uren beginnen de voorbereidingen voor het vervolg om tien uur 's avonds. Kattaikkuttu is totaaltheater dat bij de eerste kennismaking doet denken aan commedia dell'arte. In de Zuidindiase deelstaat Tamil Nadu wordt het in de maanden april tot 29 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 31