Brasserie puram. Inmiddels zijn er 150 betalende leden. Tot de activiteiten behoort runnen van opleidingscentra voor kinderen en jonge mensen in Kanchipuram en zes andere dorpen. Verder een jaarlijks Kattaikkuttu-festival, ook om elkaar te ontmoeten, en de productie van nieuwe stukken met een sociaal relevante boodschap. Het laatste gebeurt in opdracht van externe financiers die aan voor lichting willen doen, bijvoorbeeld op het gebied van lepra, ecologie en leven in harmonie met de natuur. Ook haalde Hanne het Tamil-theater naar Leiden voor een opvoering ter opluistering van de opening van de nieuwe behuizing van het HAS. Oktober 1997, in het kader van 'India vijftig jaar onafhankelijk', was er in Leiden opnieuw een voorstelling. 'Mijn functie is die van broker', zegt Hanne. ik schrijf voorstellen en rapporteer aan subsidieverstrekkers, na overleg met de acteurs. Niemand anders beheerst Engels. Zelfs de Consumentenbond heeft ons geld gegeven voor een stuk dat milieubehoud propageerde. Voor het festival, een groot succes, probeer ik ieder jaar Indiase financie ring te vinden. Extra projecten genereren saamhorigheid en additioneel inkomen. Maar de basis van Kattailckuttu blijft onverminderd bestaan uit stukken Mahabharata, opgevoerd in dorpen'. Met Madras heeft Hanne een moeizame verhouding. 'Die vakvereniging houdt geen stand, vinden ze daar. En: het is lagere cultuur en waar bemoeit die westerling zich mee? Ik heb gekozen voor de underdog, die laat van zich horen en dat heeft men niet graag. Er zijn acht festivals geweest, ze kunnen niet langer om ons heen. Dat geeft strubbelingen, het gaat over eer en status. Ook Kattaikkuttu-groepen krijgen graag een uitnodiging om op culturele festivals te spelen'. Behalve die van intermediair vervult Hanne bij het Kattaikkuttu ook een artistieke functie. 'Ik doe ook regie en kostuums', zegt ze. 'Vorig jaar hebben we met een vrouwengroep een Mahabharata-stuk gespeeld, het ge zeur dat Kattaikkuttu louter een mannenaangelegenheid was, waren we zat. Het stuk heette Het spannen van de boog en gaat over het huwelijk van Draupadi. Het duur de de hele nacht. Dorpen betaalden driemaal het bedrag dat ze aan mannenproducties kwijt waren, zo'n succes was het. Zelfs in de stad kregen we gunstige reacties uit feministische kring. Een neveneffect van zo'n project is dat mannen de vrouwenrollen die ze spelen anders gaan bekijken. Theater is zo niet alleen een venster op de samenleving, het maakt zaken behandelbaar die anders niet ter discussie staan'. Het academische en praktische werk versterken elkaar, zegt Hanne. Emotionele betrokkenheid bij het onder werp speelt mee in haar academische bezigheden. 'Ik kan dat niet scheiden. Ik vind dat in je werk gevoel moet meespreken. Het is irreëel dat je als onderzoeker objectiviteit zou kunnen nastreven, je eigen achtergrond en opvoeding spelen altijd mee. Daar moet je open in zijn, pas dan kunnen de mensen je wetenschappelijke schrijfsels op waarde schatten'. Verschenen in De wijde wereld van de Kleine Talen: 25 portretten van Dirk van Delft, verschenen bij Bulaaq, 39,50 (280 blz.). ISBN 90 5460 040 3 deSSHiKERY Winkel UImI Beeld Geluid Markt Middelburg Boeken Tijdschriften CD's pp! t-ÏTrrp CD-roms JCC LI W UC Gerechten Kaarten de DRVKKERY Markt 51 4331 LK Middelburg 0118 886 886 33 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 35