Signalementen samenstelling JüKI VCU1 Gcclcn Peter R. Priester, Geschiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-igio. Hes uitgevers, 't Goy-Houten 1998. Hes Studia Historica XX. ISBN 90 6194 378 7, 900 blz. geb. 95,- De Stichting Historisch Onderzoek Zeeland (SHOZ), in nauwe samen werking met de Landbouwuniver siteit Wageningen en met steun van zeer vele Zeeuwse overheden, bedrij ven en instellingen, heeft Zeeland een magnum opus gegeven. De Ge schiedenis van de Zeeuwse landbouw circa 1600-igio (de drie eeuwen van het oude traditionele landbouwbe drijf) is een uiterst gedegen, weten schappelijke studie (de auteur is gepromoveerd in de economische en sociale wetenschappen), rijk voor zien van tabellen (97), grafieken (58), kaarten (21), schema's (3) en afbeel dingen (45), en aan het einde bijna 2.000 noten en 17 bladzijden litera tuur. Maar ook, en dat siert de schrij ver, een uiterst leesbaar boek, waarin naast de landbouw ook (onvermijde lijk) de bevolking, het landschap, de waterstaat, het overheidsbeleid, de eigendomsverhoudingen, de econo mische structuur, de handel, de prij zen, de lonen en de consumptie aan de orde komen. Met een schat aan materiaal heeft Priester na acht jaar studie de agrarische geschiede nis van Zeeland beschreven en her schreven. Een citaat uit de inleiding als voorbeeld van de prettige schrijf trant en het aangereikte geschiedver haal: 'De veranderingen die in de twintigste eeuw hebben plaatsgevon den, zijn zo ingrijpend geweest dat het moeilijk is zich een voorstelling te maken van het leven en werken op een oude boerderij. Vast staat dat het boerenwerk veel tijd èn veel men sen vereiste. Het maaidorsen van een hectare tarwe met een combine neemt tegenwoordig maar een uur, misschien anderhalf uur in beslag. De oogst wordt direct van het land gehaald en naar een opslagloods af gevoerd. Vroeger werd het graan met een sikkel gesneden en in schoven gebonden, waarna het nog een aan tal dagen op de akker bleef staan. Vervolgens werd het naar de schuur gemend, waar het in de daarop vol gende maanden uiteindelijk met behulp van een geselsteen of een vlegel werd gedorst. Alleen al met het snijden van een hectare was een geoefend arbeider zeven a tien dagen bezig. Het dorsen van de opbrengst, die vele malen kleiner was dan tegen woordig, kostte hem nog eens tien a vijftien dagen.' Voor mij is dit boek nummer één van de Zeeuwse toptien en verplich te kost voor de komende lente. Een boek dat men meermalen opnieuw ter hand zal nemen. Henk Koppelaar, Al staat de zee ook hol en hoog. Fragmenten uit de historie van de reddingsstations op Goeree KNRM, IJmuiden 1998. ISBN 90 9011 821 7, 21 x 29,5 cm, geb. 170 blz. 39,90 In 26 korte hoofdstukken verhaalt dit boek over een periode van bijna 175 jaar reddingswerk vanaf de kust van Goeree, vanuit de reddingstations van Goedereede, Ouddorp en Stellen dam. De nadruk ligt op de beter be kende gebeurtenissen en ontwikke lingen van de laatste honderd jaar, met in de jaren veertig en vijftig aan dacht voor de tweede wereldoorlog en de watersnoodramp. In deze kro niek is onopgesmukt de geschiedenis nauwkeurig in al zijn kleine details geboekstaafd. De geïnteresseerden vinden in dit voor hen zeker boeien de boek achterin als bijlagen een overzicht van alle boten die in ge bruik zijn geweest, met de namen van schippers en bemanningsleden. Meer dan 130 (actie)foto's verluchten dit omstandige verhaal. 34 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 36