27 Een museum in de duinen bij Domburg 30 Nachtelijk volkstheater op het Tamil-platteland Moedertaal geeft mannenkracht. Het taal- en letterkundig congres te Middelburg in 1872 'Gedurende den ganschen dag had onze stad heden een feestelijk aanzien. Het signaal daarvan in de verte geeft de Abdijtoren die met tal van Nederlandsche en Belgische vlaggen getooid is, en dezelfde symbolen van welkomst en verbroedering waaien ook uit de woningen van vele ingezetenen den congresleden die van elders komen tegemoet.' Lo van Driel doet aan de hand van bronnenmateriaal verslag van deze belangrijke happening te Middelburg meer dan honderd jaar geleden. Tussenstation Wenen, jan Toorop van Katwijk naar Domburg 'Er sehnt sich schon nach Wien und Klimt und er wird kommen.' De Er in dit citaat slaat op Jan Toorop die volgens de auteur van dit artikel, Francisca van Vloten, grote invloed uitoefende op de Wiener Secession en in het bijzonder op Gustav Klimt. Voor zijn 26 meter lange Beethovenfries ontleende Klimt veel motieven, de symboliek van de lijnen en de allergorische betekenis aan Toorop. 22 Verhuizing naar het einde van de wereld 'Mijn vader en de verhuizers waren heel lang in de weer geweest met ons dressoir. Het grote ding moest door het nauwe trapgat en dat was zoiets als een hele kip in een keer doorslikken.' Met deze treffende observatie neemt André van der Veeke in 'Het verhaal' afscheid van zijn vroegere woonplaats Rotterdam om de tocht naar Terneuzen aan te vangen. In het artikel 'Het gouden uur wordt later. Kunstenaars aan de Noordzee' (Zeeuws Tijdschrift 47 (1997) 2/3,15-23) pleit Francisca van Vloten voor een keten van musea in badplaatsen die bekend stonden om hun aantrekkingskracht op kunstenaars. Yvonne Lubbers studeerde af in de bouwkunde aan de Technische Universiteit Delft op een ontwerp voor een museum in de duinen bij Domburg. In haar bijdrage breekt zij een lans voor een lokaal museum dat schilderijen laat zien van de omgeving waarin het museum staat. Dirk van Delft, chef van de bijlage wetenschap van het NRC Handelsblad, stelde een boek samen over de studie van 'kleine' talen in Nederland. Daaruit is een interview overgenomen met de in Kloetinge geboren Hanne de Bruin. Zij raakte volledig gefascineerd door de Indiase cultuur, in het bijzonder het volkstheater in de deelstaat Tamil Nadu in het zuiden van India. Ze richtte een school op voor jonge acteurs en dat bleek een politiek beladen daad te zijn. Signalementen De inhoudsopgave van de vorige jaargang - jaargang 48 (1998) - is los bij dit nummer gevoegd. Daarin wordt een overzicht gegeven van de bijna zeventig artikelen die daarin zijn verschenen. 1 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 3