Op naar de 50 EËÊ L J In oktober 1950 werd tijdens de tentoonstelling Zie Zeeland in het Feestpaleis in Gent het eerste nummer van het Zeeuws Tijdschrift gelanceerd. Het was gezien de doelstelling van het tijdschrift niet vreemd dat het buitenland daarvoor gekozen werd want het eerste deel daarvan luidt: 'Het Zeeuws Tijdschrift beoogt verbreiding van de kennis omtrent Zeeland en zijn bewoners.' Ongetwijfeld is het ZT daarin tot op zekere hoogte ge slaagd. In vele publicaties over Zeeland wordt verwezen naar artikelen in het ZT. Dat is waarschijnlijk te danken aan het feit dat de redactie het tweede deel van die doel stelling heeft weten te verwezenlijken: het biedt daartoe [voor de verbreiding] populair gestelde, weten schappelijk verantwoorde verhandelingen.' Dus beleven naast de reguliere lezers vooral weten schappelijke onderzoekers veel plezier aan dit tijdschrift. Het grootste gedeelte van die lezers woont in Zeeland of be staat uit Zeeuwen in de diaspora. De verbreiding van die kennis over Zeeland en zijn bewoners heeft in het bijzonder in Zeeland plaats. Bij een enge interpretatie van het eerste deel van de doelstelling is dat te billeken maar wilden de grondleggers van dit tijdschrift eigenlijk niet ook een publiek buiten Zeeland bereiken om op die manier het imago van onze provincie op te poetsen? Ik denk van wel en zelfs in het huidige tijdsgewricht is dat geen overbodige luxe. Enige tijd geleden schreef ik in deze kolommen onder de titel 'U bent een Zeeuw!!' over een ervaring waarbij de veronderstelde achterlijkheid van Zeeland en zijn bewoners mij aan een fikse boete deed ontsnappen. Dat was een leuke bijwerking van dat 'negatieve' imago maar een die in andere contexten toch minder wenselijk is. Nu lijkt het of alleen de Commissaris van de Koningin zich het imago van Zeeland aantrekt maar eigenlijk zou iedereen die beleidsmatig of anders bij de beeldvorming over Zeeland betrokken is, dat tot een top prioriteit voor het nieuwe millennium moeten maken. Over dat imago kan toch inmiddels wel een consensus te vormen zijn? Immers de belangen van industrie en milieu zijn in de afgelopen twintig jaar steeds dichter naar elkaar toegegroeid. Het beeld van een provincie waar nog ruimte is en waar het voor de toeristen ook na de zomer aangenaam toeven is vanwege de seizoens verlenging door een uitgebreid cultureel aanbod tekent zich duidelijk af. Het Zeeuws Tijdschrift wil graag dat beeld mee helpen uitdragen. Maar ik dwaal af. Ik wil de lezers vooral infor meren over wat zij in de aanloop naar de viering van het vijftigjarig bestaan van het ZT kunnen verwachten. Inclusief dit nummer verschijnen er nog negen reguliere nummers waarvan twee themanummers. Zo wordt ge dacht aan een special over de bevrijding van Zeeland 55 jaar geleden. Op 15 september 2000 zal met een forum in de Zeeuwse Bibliotheek het jubileum van het ZT gevierd worden. Dat markeert tevens de I \X# ^1 opening van een tentoonstelling in die bibliotheek waarin de ontwikkelingsgang van het tijdschrift zichtbaar gemaakt zal worden. Tijdens dat forum zullen een dubbelnummer met het beste en meest markante uit de afgelopen vijftig jaar gangen en het boek 'Zeeland door de ogen van het Zeeuws Tijdschrift' gepre senteerd worden waarin onder meer vanuit diverse gezichtspunten gefiloso feerd zal worden over hoe het tijdschrift er in 2050 uit zal zien. De voorbode daarvan is wel licht de nieuwe electronische versie die via de site van De Drukkery (waarschijn lijk is het geen toeval dat in hetzelfde pand het tijdschrift geruime tijd gedrukt werd) aangeboden zal worden. Drie jaar geleden was er al een aanzet tot zo'n versie maar die bleek te prematuur. Nu vrijwel iedereen in het bezit is van een internetaansluiting lijkt de tijd rijp ook van dat kanaal gebruik te maken om zo niet alleen een groter publiek te bereiken maar ook een betere commu nicatie tussen publiek en redactie. Een e-mailtje is sneller gestuurd dan een ingezonden brief. Over de inhoud van de electronische versie in het volgende nummer meer. Nieuw vormgegeven gaat de redactie optimistisch gestemd de 50 tegemoet. Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 1/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 4