De berenning van Aardenburg in 1672. Collectie Gemeente Sluis- Aardenburg. Omdat het gebied rondom Hulst geïnundeerd was en ook het Land van Axel door een natuurlijke grens van water beschermd werd, richtten de Fransen hun aandacht (on-danks ook daar gestelde inundaties) in eerste instan tie op het westen van Staats-Vlaanderen. Op 25 juni 1672 werden twee Franse aanvallen op Aardenburg afgeslagen door een handvol Staatse soldaten, aangevuld met man nen van de burgerwacht. In Staats-Vlaanderen was de Franse drei-ging afgewend. Ook kwam er buitenlandse hulp opdagen van Oostenrijk, Brandenburg en zelfs Spanje(l) in de strijd tegen Frankrijk. In Hulst werd tijde lijk zelfs een detache-ment Spaanse troepen ingekwar tierd om te helpen met de verdediging wanneer de Fransen zouden aanvallen. In fe-bruari 1674 werd de Vrede van Westminster met Engeland gesloten; in april van hetzelfde jaar de vrede met Munster en in mei met Keulen. Pas in 1678 werd met Frankrijk de Vrede van Nijmegen gesloten waarbij werd bedongen dat geen enkel stuk grondgebied van de Republiek aan Frankrijk zou worden afgestaan. De berenning van Aardenburg in 1672 In 1604 werd Sluis veroverd door Prins Maurits. Ook het gehele land van Cadzand, Aardenburg, Oostburg, IJzen- dijke en Biervliet werden Staats. In Aardenburg werd begonnen met een verkleining van de vestingwerken om de stad met een klein garnizoen beter verdedigbaar te maken. De 'nieuwe' vesting bestond in totaal uit vijf bolwerken. De Oost- en de Noordpoort waren komen te vervallen. Voor de overgebleven geheel of gedeeltelijk ver nielde stadspoorten werden ravelijnen aangelegd. In Aardenburg werd een permanente bezetting gelegerd. In 1667 werd Joan Cau kommandant van de in Aarden burg gelegerde compagnieën. Door zijn toedoen ontstond er een slechte verhouding tussen de soldaten van het gar nizoen en de burgerij. Op 16 april 1672 gaven de Staten van Zeeland bevel aan zes van de zeven te Aardenburg gelegerde compagnieën weg te trekken naar Sluis. De enig overgebleven compagnie trok onder leiding van Joan Cau naar de nabij Aardenburg gelegen Elderschans. Om te beletten dat de vijand (de Franse druk werd inmiddels reeds voelbaar) zich in Aardenburg zou kunnen verschan sen bij een aanval op de vesting Sluis besloten de Hoog Mogenden te Middelburg om de stad te ontmantelen en te vernietigen en alles wat bruikbaar was over te brengen naar Sluis. Na protest vanuit Aardenburg tegen dit geno men besluit gaven de Staten van Zeeland op 21 april de toezegging het slechten van de wallen voorlopig uit te stellen. Op 24 juni 1672, kort voor de Franse aanval, reisde Cau uit Aardenburg af en werd van hem taal nog teken vernomen. Na ziijn vertrek nam burgemeester Anthony Peurssens de taak van de verdediging van de stad op zich. Hij slaagde erin te motiveren om te strijden. Vaan drig Elias Beeckman kreeg het bevel over de 'troepen'. De bezetting bestond uit dertig garnizoenssoldaten, veertig soldaten uit het nabij gelegen Retranchement en de uit circa honderdveertig man bestaande Burgerwacht. 16 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 18