Gramschap AA 11» I? NIS IJ KG SE ANARCHIE 'ledereen praat over het weer. Wij niet' ^HüÉli Simon van Leeuwen t'1.3,50 Koninklijk gezang gemixt met radioverkeer van de ME, gedroogde kaalkopjes in zakjes, een heroïnebijlage met op de omslag een reclameplaatje uit het begin van deze eeuw: Heroïne - verzachtend bij hoest. De bijlagen van de 'maandelijkse pamflettenreeks' Gramschap logen er niet om. Het blad verenigde de speels-anarchistische geest van de provo's met de grimmigere verzetspoëzie van de punkbeweging. Een verslag van binnenuit. Gramschap begon rond 1978 als initiatief van een groep kunstenaars die elkaar ter wederzijdse inspiratie geko pieerd werk (schilderijen, tekeningen, gedichten) toe stuurden. De betrokkenen hadden een anarchistische kijk op De Staat gemeen. Woede over maatschappelijk onrecht was hun drijfveer. Vandaar de naam Gramschap: die had precies de ouderwetse, oer-Nederlandse klank en betekenis die de makers van het blad wilden. Na verloop van tijd ging er zo veel materiaal rond dat besloten werd een selectie te maken en die in één geheel te verspreiden onder de deelnemers. Dat scheelde niet alleen flink in de kosten, ook konden op deze wijze ambitieuzere werken worden uitgegeven: Gramschap-bijlagen in de vorm van stripboeken, affiches en zelfs singles en elpees. Onder de 'lcunstguerilla's' uit het Gramschap-circuit waren veel muzikanten. Twee ogenschijnlijk zeer uiteen lopende groepen hadden elkaar rond het blad gevonden. De oud-provo's Jan Bruens en Nico van Apeldoorn waren al sinds de jaren zestig bezig met 'ludiek' anarchistisch verzet tegen de gevestigde orde. Zij zagen in de net opko mende punkbeweging een nieuwe bron van creativiteit, 20 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 22