de jaren zeventig. Die heet dan ook: Een vegetarische ham burger graag, zonder vlees. Begin jaren tachtig heerste alom het verschrikkelijke vims der 'politieke-correctheid' en Gramschap wilde zich daar niet door laten aansteken. Toch was het blad beslist meer dan een op rellen belust periodiek. Zo was een historische bijlage over de Oekraïense boeren-anarchist Nestor Malchno zeer geliefd bij boekantiquariaten. Deze bijlage, Mijn bezoek aan het Kremlin, behandelt een voet noot in de geschiedenis van de Russische Revolutie, namelijk de gesprekken die Malchno voerde met Lenin en CPSU-partijsecretaris Sverdlov. In het licht van de bloedige sovjetgeschiedenis zijn deze gesprekken natuur lijk nauwelijks van belang. Maar Makhno's ideeën over een 'volksoorlog vanaf het platteland' waren in feite wel een blauwdruk voor de revolutie in China en voor vele marxistisch-leninistisch geïnspireerde revoluties in Derde-Wereldlanden. Vooral Trotski had goed geluisterd naar de ideeën van deze 'ongeletterde boer'. Toen Emma Goldman en Alexander Berkman Lenin in 1920 bezochten om de zaak van anarchisten in Rus sische gevangenissen te bepleiten antwoordde Lenin: 'Anarchisten? Onzin. We hebben bandieten in de gevan genis, en makhnovieten, maar geen ideologische anar chisten.' Gramschap toonde zich vooral alert op dit soort onverwachte dwarsverbanden in de geschiedenis. 'DrugspaddestoeT Maar het kon nog radicaler. In een tijd dat woorden als smartshop en paddo's nog moesten worden uitgevonden, raakte het blad in conflict met justitie omdat het zakjes gedroogde Zeeuwse kaalkopjes had meegestuurd aan de abonnees. De hele oplage van Gramschap nr. 14 werd in beslag genomen. In een volgend nummer staat het 'Bewijs van ontvangst inzake art. 116, WvS' triomfantelijk tussen allerlei knipsels over de 'dmgspaddestoel'. Het in aandoenlijk handschrift opgetekende proces-verbaal heeft een hoog Bromsnor-gehalte doordat de verbalisant de 'dmgspaddestoel' zo probeert te omschrijven dat de offi cier van justitie er ook iets mee kan. De diender priegelt: '226 geschriften, Gramschap genaamd'. En: 'Kleine pad- destoeltjes, cq. brokjes hiervan en/of kleine hoeveelheid kaalkoppen.' In combinatie met de krantenknipsels wordt dit PV onderdeel van een collage, een kunstwerk in de beste dada-tradities. Geen woord van verontwaardiging of protest, gewoon wat knippen, plakken en schuiven. Kunst als statement. Het typeert meteen de tamelijk unieke positie die Gramschap innam binnen de toch vaak starre, humorloze wereld van de anarcho-theoretici. Gramschap was altijd confronterend, het stelde het anarchisme van de daad boven de tentenkamptheorieën van de anarchisten-mee tings in Appelscha. Terwijl de rechtbank in Middelburg nog puzzelde over het feit dat op Zeeuwse weiden hallu- cinogene paddestoelen groeiden (tot op heden zijn die niet in de opiumwet opgenomen; vandaar die smartshops was de redactie alweer bezig met een heroïnebijlage. Met provocerend op de omslag een reclameplaatje van de firma Bayer uit het begin van deze eeuw: Heroin - the sedative for coughs (Heroine, verzachtend bij hoest). Zomaar opgeduikeld in een exemplaar van het Amerikaanse art- 22 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 24