senblad Medical Mirror uit 1900. In dit nummer gaat Gramschap in op het feit dat heroïne tot de Geneefse Conventie van 1925 door het Zwitserse chemieconcern met agressieve reclamecampagnes werd aangeprezen als 'wondermiddel', de ideale vervanger van 'verslavende' middelen als codeïne of morfine. Bizarre voetnoot Ook de Gramschap-singles zorgden meer dan eens voor felle reacties. De allereerste al: Beatricks, maart 1980 op oranje-vinyl gedrukt, een maand voor de kroning. De tekst is niet direct een toonbeeld van fijnzinnigheid, maar het is wel een geweldige meez(w)inger: 'Bernard kennen wij nu allemaal,/ als de Flying Dutchman van het Grootkapitaal,/ over Claus weten we niet zoveel,/ die hield zich gedeisd/ maar die pikt nu ook z'n deel,/ dat huis kost ons alleen maar poen,/ en daar is het hen toch om te doen,/ alleen maar om de poen.' Met de muziek van Drukwerks antikernkraker Geen atoom! NOS-dj Frits Spits durfde de single niet in zijn programma te draaien. VARA's Koos Zwart deed dit wel. De Telegraaf sprak er op de voorpagina schande van en een rel was geboren. Flet VARA-programma Popdonder plus moest verdwijnen. Een echt bizarre voetnoot in de geschiedenis van de omroep is wel de Gramschap-single De Loo-show. Wat wil het geval: Pieter van Vollenhoven en Louis van Dijk pin gelen als Gevleugelde Vrienden fijne platen met muzi kaal valium bij elkaar. De ultieme liftmuzak, ideaal voor bekende-Nederlandergala's over Veilig Verkeer en wat dies meer zij. De bekende AVRO-dj Willem Duys 'plugt' deze platen op de zondagmorgen. Als dank voor deze enthousiaste airplay geeft Pieter van Vollenhoven een cassette met koninklijke huisvlijt aan Willem Duys. FFierop is te horen hoe een zangkoor van Oranjes een fijnzinnige paleissoiree ten gehore brengt, onder vlotte pianobegeleiding van onze sympathieke Pieter, op de tekst: 'Bunga-Loo-loo-show, dat is de esprit, hun idee, Come on, Let's play, de beat-biet-melodie...' Duys vindt het 'enig' en draait een stukje in zijn radio-programma. De Rijksvoorlichtingsdienst is not amused, en Duys draait dit bandje voortaan nog slechts privé. Alerte Gramschap-fans hebben die gezellige zondagmorgen echter hun opnameband mee laten lopen Hier wordt een nieuwe singlebijlage uit geperst: de M.E. Wals. Op de b-kant van deze Gramschap-single wordt de koninklijke dixieland kunstig gemixt met het radioverkeer van de ME tijdens de kroningsrellen. Op het linkerkanaal klinken in smeuïg Mokums politiejargon de instructies 'Bratra een heden oprukken tot de Blauwbrug, over' en 'Pelotons terugtrekken achter het Stadhuis'. Op het rechterkanaal speelt de dixieland gewoon door. Het resultaat is een sur realistische geluidscollage die de sfeer van 30 april 1980 perfect oproept. In de ene straat een uitzinnig Oranjefeest en om de hoek grimmig verzet. Verwarring Gramschap werd al snel een soort geuzennaam in de alternatieve muziekwereld, en veel muzikanten wilden dan ook graag een singlebijlage maken. De internationaal bekende noise-punkgroep The Ex nam twee Gramschap singles op, een voor het verzet in El Salvador War over), en een met de Koerdische band Awara. Opnieuw 23 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 25