alle nuchterheid mededelen, dat ik, als ik nu, een halve eeuw nadien, ieder jaar weer eens door de Zuidstraat van mijn oude dorp loop, altijd een onheimelijk gevoel krijg. Het gevoel namelijk, dat ik, ondanks een levenslang maken van wereldreizen en levenslang lezen van de beste boeken of zelfs gedichten, zo omstreeks mijn twaalfde jaar onder en op onze Dijk een groter gelijk heb gehad dan ooit later. Dat ik mijzelf, tot mijn schade, na van Walcheren weggeraakt te zijn vooral ontplooid heb tot een verzamelaar van steeds wisselende óngelijken. Ter verduidelijking hiervan veertien regels, van een jaar of zes geleden: WESTKAPELLE Voor zestig jaar zat ik hier ook alleen en huilde om de dood van Winnetou. Nu treur ik bij dit laatste rendez-vous om die van jou en mij en iedereen. Adriaan Viruly Duin, dijk en Schelde, alles als voorheen en wat voorbij ging doet er weinig toe. Hier was ik Indiaan, hier ben ik moe, hier zei het leven Ja, hier zegt het Neen. Hier viel het tij sedert ik werd geboren voor een keer rijzen en voor een keer dalen, gehoorzaam meer dan vijftig duizend malen. A. Viruly, Reissonetten, Den Haag, Nijgh Van Ditmar, 1979. Bij mensen zal de vloed zich niet herhalen. Kom, laat mij op de dijk de zee aanhoren onder de stralen van mijn oude toren." Of, met andere woorden: AMSTERDAMSE GEDACHTEN Het ging daar dagelijks zoals het moet: het werd er tweemaal eb en tweemaal vloed. Zo ging dat daar tenminste in mijn tijd. Je zag de hartslag van de eeuwigheid. 's Avonds had je daar sterren. En een Maan. Ik ben daar vaak de dijk voor opgegaan, het water en de hemel nog heel na.... Toen kwamen Scheikunde, Duits, Algebra.... Van alles leerde ik op school de zin en pompte die voor mijn examens in. Daar ben ik voor geslaagd. En vijftig jaar hield ik mijn hersens heel goed bij elkaar. Nu word ilc elke nacht verdriet door dromen. Straks moet ik door mijn Eindexamen komen! 31 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 33