voorzieningen gevormd langs een belangrijke vervoersas) zetten immers de toon van het landelijk beleid. De dichtst bij Zeeland gelegen corridor loopt langs de as van Rotter dam naar Antwerpen, via Moerdijk, Roosendaal en Bergen op Zoom. Daar wordt de werkgelegenheid, de bedrijvigheid naar toe getrokken, daar zoeft straks de hoge snelheidstrein. Ook de noordelijke provincies van het land liggen buiten de Europese corridors. Desalniet temin vindt de landelijke overheid die regio belangrijk genoeg om daar de stedelijkheid verder te ontwikkelen. 'Verdelende rechtvaardigheid' In het verleden heeft Zeeland veel voorzieningen in de provincie kunnen houden juist met een beroep op haar perifere ligging, haar uitgestrektheid, dunbevolkte karak ter en vaak moeilijk bereikbare gebieden. Het overheers ende plattelandskarakter van de provincie en de relaties tussen de verschillende overheden heeft daarbij de pro vincie de afgelopen jaren gedwongen tot een beleid van 'verdelende rechtvaardigheid'. Dit betekent zoveel moge lijk en zo eerlijk mogelijke spreiding van voorzieningen. Dit heeft gewerkt als tegenwicht tegen de leegloop van het platteland. Voorzieningen konden worden behouden waar ze elders onder vrijwel gelijke omstandigheden ver dwenen. Een studie van de Provincie Zeeland toonde aan dat in 1996 nog in vrijwel alle kleine kernen een aantal basisvoorzieningen aanwezig waren. In die zin is de leef baarheid van het platteland in Zeeland op hoog niveau kunnen blijven. De toegenomen mobiliteit van mensen maakt ver doorgevoerde spreiding echter minder nood zakelijk. Wanneer de dominante maatschappelijke ont wikkeling van schaalvergroting almaar doorzet en het steeds moeilijker wordt belangrijke voorzieningen te behouden, dreigt dit beleid zelfs een averechtse werking te krijgen. Braindrain In Zeeland is er sprake van scheefgroei. Scheefgroei die op zichzelf misschien nog van weinig betekenis is, maar in samenhang en in het licht van maatschappelijke ont wikkelingen als schaalvergroting en informatisering, een grote uitwerking heeft op de positie van de provincie in het Europa van de volgende eeuw. Door de eilandenstructuur zijn de dorpen in Zeeland relatief laat hun ruimtelijke isolement ontstegen. Er is een geringe arbeidsmobiliteit in een veelal nog 'eilandelijk' georganiseerde arbeidsmarkt. De structuur van Zeeland is ook verantwoordelijk voor een zogenoemde eilanden cultuur. De bevolking heeft veel aandacht voor het eigene, het lokale. Zeeland is de meest vergrijsde provincie van Neder land. Op zichzelf is dit weinig problematisch en in Euro pees perspectief niet eens opvallend. Landen als Italië en Frankrijk zijn veel meer vergrijsd. Vergrijzing die mede ontstaat doordat een deel van de jeugd de provincie ver laat vanwege studie of werk. In Zeeland is immers geen universiteit. Hierdoor zijn er met name minder 19- tot 24-jarigen dan elders in het land. In de afgelopen tien jaar heeft het 'tekort' zich verbreed. In 1998 zijn het zowel de twintigers als dertigers die we relatief minder in Zeeland aantreffen. De flexibeler wordende arbeidsverhoudingen maken het vermoedelijk ook minder aantrekkelijk om na de studie direct terug te keren naar Zeeland. Jonge mensen die aan het begin van hun carrière staan en nog veelvuldig van baan verwisselen, zijn minder geneigd om te verhuizen naar landelijke gebieden. Zeker als zij ook nog een partner hebben, want dan praat je al snel over het vinden van anderhalve baan. In het centraal stede lijk gebied van Nederland zijn meer en betere banen beschikbaar. Zeeland heeft dus duidelijk te maken met een braindrain. Voor mensen die al wat verder in hun loopbaan zijn gevorderd, is het verkrijgen van een vaste baan in een mooie en goedkope woonomgeving aantrekkelijk. De in stroom van inwoners uit de andere delen van het land bestaat dan ook voor een onevenredig groot deel uit mensen van gevorderde leeftijd. Het zijn vooral de pen sioenmigranten en ook steeds meer mensen die in de nadagen of aan het eind van hun loopbaan kiezen voor de rust en ruimte die Zeeland hen biedt. Binnen de Zeeuwse beroepsbevolking treffen we meer en meer mensen aan die zodanig gevorderd zijn in hun loopbaan dat zij hun stek hebben gevonden. Ook hierdoor vindt er relatief weinig doorstroom op de Zeeuwse arbeidsmarkt plaats. Wat betreft arbeidsmarkt en bedrijvigheid in Zeeland is er een ontwikkeling gaande die wijst op verder uitbrei ding van kapitaalintensieve activiteiten. Zeeuws-Vlaanderen is door de aanwezigheid van de chemie zelfs een van de regio's van Nederland met het hoogste bruto regionaal product per inwoner. De groei van de werkgelegenheid in Nederland zit echter vooral in kennisintensieve activitei ten. En die vind je in Zeeland relatief weinig, er zijn wei nig kantoorkolossen. Kennistoeleverende bedrijven heb ben minder de neiging zich bij hun klanten te vestigen; 4 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 6