en communicatietechnologie (ICT) nieuwe betekenis. Voor Zeeland waar, afstanden en bereikbaarheid zo'n grote rol spelen, is de informatie- en communicatietech nologie dus een uitgelezen kans om afstanden te over bruggen. Deze technologie is zo sterk in ontwikkeling dat niet te voorzien is welke plaats cyberspace - de digitale snelweg - uiteindelijk in het sociale leven zal gaan inne men. Finland als het dunbevolkste land van Europa, levert een aardig voorbeeld hoe inventief met ICT kan worden omgegaan. Vrijwel iedereen in Finland beschikt over een mobiele telefoon en een internetverbinding. En dat heeft alles van doen met de bevolkingsdichtheid en de uitge strektheid van het landschap. De ICT brengt kansen met zich mee die zeker in Zeeland de moeite waard zijn om verder te verkennen. Niet in de laatste plaats in relatie tot de Randstad die steeds meer verstopt raakt. Mensen zijn door ICT makkelijker in staat om een deel van de week thuis te werken. Het is voorstelbaar dat de afstand tussen woonplaats en bedrijfsvestiging dan groter zal worden. Wellicht zal er ook een nieuw soort arbeidsverdeling ontstaan gebaseerd op een evenwichtige aan- en afwezigheid van personeel op bedrijf of kantoor. In het Europa van morgen kan Zeeland zich mogelijk ontwikkelen als de telewerkende provincie bij uitstek. Zeelandnet biedt momenteel in een aantal plaatsen in de provincie in samenwerking met Zekatel internetfaciliteiten via de kabel aan; een permanente snelle toegang tot het Internet. Op termijn zal het overal in de provincie moge lijk zijn om de computer aan te sluiten op het Zeeuwse kabelnet. Zo ontstaat een Zeeuws lokaal netwerk: een infrastructuur voor bijvoorbeeld telewerken. De grote uit daging is het introduceren van telewerken - denk aan telecentra - vanuit het verre groen. Zeeland: kust, land èn stad? Een aantrekkelijk werkklimaat zal echter behalve een mooie fysieke omgeving ook een omgeving moeten om vatten met de nodige cultureel-recreatieve voorzieningen. En dat gaat in Zeeland alleen wanneer er wordt samen gewerkt. De ontwikkeling van stedelijkheid en vooral ste delijke cultuur in verbinding met de omliggende groene ruimte dient de provinciale en lokale agenda's te bepalen. Naast leefbaar platteland zijn ook leefbare steden van belang; deze twee bestaan idealiter in wisselwerking. Het platteland is leefbaar als het zich omgeven weet door een relatief sterke stedelijke infrastructuur waarop het platteland kan terugvallen voor functies zoals onderwijs, zorg, cultuur, arbeid enzovoorts. In het nieuwste provinciale beleid wordt steeds meer zichtbaar van ontwikkelingslijnen die niet meer gericht zijn op de verdelende rechtvaardigheid, maar op regionale differentiatie. Volgens het provinciale streekplan, het soci aal-economisch beleidsplan en de onlangs in concept ver schenen nota omgevingsbeleid komt de nieuwe beleids lijn uit op een drieledige zonering van Zeeland: kust, stad en land. Aan de westzijde van de provincie een met zijn Noordzeestranden door recreatie en toerisme gedo mineerde kustzone. Daarnaast een centraal stedelijke zone (Sloegebied, Goes, de Kanaalzone bij Terneuzen) met zijn havengerichte activiteiten en tenslotte een meer op landbouw en natuurbeheer leunende oostelijke zone met vooral landelijk gebied. Deze zonering kan zeer aan trekkelijk zijn als industrieel, toeristisch en agrarisch ontwikkelingsgebied. Hierdoor krijgt Zeeland in de toe komst een scherper getekend gezicht. Zo wordt er ge sproken van een stedennetwerk waarin behalve de West- Oost verbinding (Vlissingen-Middelburg-Goes) ook Noord-Zuid (Terneuzen erbij) en de regionale corridors worden ingetekend. De nadruk in het huidige sociaal-economisch beleid van de provincie ligt op het creëren van een 'volledige' samenleving waarin gewoond èn gewerkt wordt. Dit be tekent volgens de trendstudie van Scoop meer dan het zoveel mogelijk naar Zeeland toehalen van bedrijven en het ondersteunen van de bestaande bedrijvigheid. Het vraagt ook meer dan alleen een ruimtelijk beleid gericht op het versterken van de fysieke infrastructuur. Het vergt van meet af aan een integraal beleid waarin ook de socia le infrastructuur wordt meegenomen. Een netwerkstad vraagt een compleet aanbod van woon- en werkmilieus en van voorzieningen voor wisselende en gevarieerde vraag van bewoners en ondernemers. Een dergelijke stad levert een optimale bijdrage aan de culturele ontwikkeling van Zeeland en aan de welvaart. De realisering ervan ver eist echter allereerst een draagvlak in de Zeeuwse samen leving. Het kaartje aan het begin van dit artikel (Nederland in Europa: stedelijke ontwikkeling in corridors) is uit de Startnota ruimtelij ke ordening, RPD, 1999. 6 Zeeuws Tijdschrift 2/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 8