Peter van Houte Het wordt nooit meer zoals het was. Hèt gezicht van het Zeeuwse toerisme is buiten beeld. Dè stem van de sector zwijgt voortaan. In korte tijd veranderde ing. Rudi H. ter Heide (52) van boegbeeld tot kop van jut. Ontslagen als directeur van het Bureau voor Toerisme Zeeland - met acht van zijn medewerkers - om een dreigend faillissement te voorkomen. Van het toneel verdwenen, zonder afscheid. Nu zegt hfj Zeeland vaarwel en vertrekt naar Apel doorn. Met ingang van 1 augustus is hij directeur bij de Regio VVV Oost- en Midden Veluwe. ikt... In de toekomst vers Het BTZ verslikte zich in de toekomst en dat kostte hem de kop. Dat is kortweg de analyse. Ook van hemzelf. Onlangs heeft hij die nog treffend verwoord in een brief aan zijn collega's in den lande (van de Vereniging van VW-directeuren) Tn de kern gaat het om een politiek conflict tussen het bestuur en de subsidiegever. De provincie dwong immers bij de nieuwe subsidieovereenkomst in 1996 herstructe- ring en subsidieverlaging af. Het bedrijfsleven zou in ruil voor meer zeggenschap voor aanzienlijke sommen geld zorgen, want men stemde in met een dubbeltje extra op de toeristenbelasting en dat levert Zeeland per jaar 1,7 miljoen op. In de driehoek provincie-bedrijfsleven-orga nisatie is hier drie jaar lang zonder resultaat over getwist. Het Bureau voor Toerisme kwam uiteindelijk de afspraken na maar de tegenprestatie bleef goeddeels uit.' De brief ligt voor ons op tafel. Bij de andere corres pondentie, de reeks krantenartikelen en andere relevante stukken over de kwestie, zijn zaak. Het is inmiddels een lijvig dossier, 'een soort plakboek', noemt hij het zelf. Keurig geordend en hij raadpleegt het regelmatig. Nuchter en zakelijk reconstrueert hij de recente geschie denis, zonder rancune. Daarvoor is Rudi ter Heide te veel gentleman. Rust in de tent De problemen die uiteindelijk tot de crisis bij het BTZ leidden, wortelen diep in het verleden. Dat is wel duide lijk. En ze staan niet op zich. Niet alleen in Zeeland, ook in Utrecht, Limburg en Noord-Holland bijvoorbeeld, is er soortgelijke heibel geweest bij de Bureaus voor Toerisme, de voormalige provinciale VVV's die hun langste tijd hebben gehad. Maar, Zeeland stond in VW-land al langer bekend als moeilijk gebied. In de jaren tachtig had de toenmalige Provinciale WV Zeeland, onder leiding van niet capabele of niet functionerende directeuren, ernstig imago- en kapitaalverlies geleden. Er moest hoognodig rust in de tent komen. Toen Rudi ter Heide in 1989 solliciteerde naar Zeeland, had hij zich vooraf goed laten informeren en was zich bewust van de moeilijke klus die hem wachtte. Toch durfde hij de uitdaging aan en wilde hij na 17 jaar ANWB in Den Haag, heel graag in een regio werken. Zeeland trok hem, ook al omdat hij van moeders zijde Zeeuwse roots bezit. Het sollicitatiegesprek herinnert hij zich nog goed. 'Ik werd tegenover een soort tribunaal geplaatst van wel acht mensen. Die mochten allemaal meebeslissen. Zo groot was het wantrouwen. En de voor zitter (toenmalig gedeputeerde Ventevogel) wilde geen fout meer maken, die dacht ook: daar brand ik me niet meer aan.' Na alles wat er was gebeurd, zocht men iemand die de harmonie zoekt en niet het conflict. 8 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 10