Het bleef stil... Dat hij afscheid moet nemen van zijn baan in Zeeland, is geen probleem. Sterker nog: na rijp familieberaad was al voor de hele kwestie besloten dat hij beslist niet meer jaren in het Zeeuwse zou blijven. Het werd tijd voor nog één overstap en het BTZ was op den duur ook toe aan een nieuwe roerganger. De manier waarop hij uiteinde lijk heeft moeten vertrekken, zit hem wel dwars. Niets menselijks is hem vreemd. Dat weten zijn vrienden maar al te goed. En die vrienden heeft hij de afgelopen maan den wel leren kennen. 'Mensen die je in moeilijke tijden trouw blijven, krijgen een speciaal plekje in je geheugen. Daar denk je later nog aan, die vergeet je niet', zegt hij met gevoel voor understatement. Van de afgelopen perio de heeft hij veel geleerd. 'Als directeur, dat een bestuur veel steviger op de eigen verantwoordelijkheid moet worden aangesproken. Met de veranderde wetgeving en aansprakelijkheid heeft niet alleen de politiek, maar zelfs ook een stichtings bestuur meer moeite met het hanteren van het begrip betrouwbaarheid. Met medewerkers die tegen grenzen van hun kunnen aanlopen zal ik minder consideratie hebben', zegt hij. 'Wees niet kinderachtig!' Hij heeft voor zichzelf en zijn collega's in den lande ook nog een praktisch advies: 'In de persoonlijke sfeer is het belangrijk dat er een directiestatuut is en een vangnet in de vorm van een Rechtsbij stands verzekering of vakbondslidmaatschap. Die zijn in deze tijden van het allergrootste belang al was het alleen maar als klankbord. Zorg er voor financiële overbrugging achter de hand te hebben, vooral als je één verdiener bent.' Ook op het menselijk vlak heeft hij veel geleerd van de afgelopen periode. Hij is er rijker door geworden. Hij vertelt hoe een leermeester bij de ANWB hem ooit het credo meegaf: Wees niet kinderachtig! Dat is hem sinds dien bijgebleven en heeft nu weer een extra betekenis gekregen. Hij heeft gemerkt dat veel mensen die wijze les niet kennen. In de manier waarop ze met zijn plotse linge vertrek zijn omgegaan, bijvoorbeeld. 'Onder de mensen die contact met mij zochten was maar één ambtenaar -toevallig wel een met verstand van PR - die mij gebeld heeft. Verder bleef het stil. Ze hebben geen belang meer bij je. Dat is typerend, maar ze doen vooral zichzelf tekort...' Hij ziet er, opnieuw, een grotere lijn in. 'Zeeland wordt elders als een moeilijke provincie op bestuurlijk gebied gezien. Ik spreek nogal eens mensen die hier een behoorlijke tijd in goede functies hebben ge werkt. Mensen waarvan je dacht: die gaan nooit meer weg. En toch vertrokken ze, mede om die redenen. Om die kinderachtigheid.' Een afscheidsproces Hij ziet ook parallellen met het lot van andere functiona rissen in deze provincie. 'Men heeft de neiging om klin kende namen of mensen van organisaties van naam naar Zeeland te halen. Allemaal capabele mensen, waar Zeeland iets aan zou moeten hebben, maar die, als ze eenmaal aan de slag gaan, worden neergehaald op het moment dat ze hun kop boven het maaiveld steken. Ze moeten uiteindelijk vertrekken om wat onbenullige rede nen. Ze krijgen niet de ruimte om zich te manifesteren. Krijgen de kans niet, worden gewoon een kopje kleiner gemaakt. Dat is blijkbaar de aard van het beestje, maar wel slecht voor de provincie.' Hijzelf heeft een paar maanden geleden een afscheids proces in gang gezet. Node heeft hij het abonnement op de PZC opgezegd en luistert hij nauwelijks nog naar Omroep Zeeland. Alleen van het hoogst noodzakelijke en eventuele calamiteiten in het Zeeuwse houdt hij zich nog op de hoogte, via teletekst. 'Hoeveel moeite me dat ook heeft gekost, ik moest mijn blik wel op elders gaan rich ten.' Hij wandelde en fietste veel door het Zeeuwse land. Om de zaken op een rijtje te krijgen, om op adem te komen. Vooral de zee zal hij straks missen als hij in Apeldoorn gaat werken. Maar daar staat tegenover dat hij nu weer van herfstkleurige bossen kan genieten. Dat heeft hij altijd in Zeeland gemist. Monitorfunctie vervullen Op een bepaalde manier maakt hij ook nog promotie in zijn werk. Van de nummer 3 (Zeeland) in de Top 5 van toeristische regio's (volgens het imago-onderzoek van Marktplan) vertrekt hij naar de nummer 2 (De Veluwe). Wat hij er vooral gaat doen? 'Eigenlijk alles waar ik me hier ook mee bezig hield. Het verder uitbouwen van de organisatie, werken aan het imago en productontwikke ling én vooral de monitorfunctie vervullen. Weten wat er omgaat in de sector, wat er speelt bij ondernemers en overheid, wat er voor de toekomst nodig is. Dat heb ik altijd gedaan, ik vraag me af wie dat nu in Zeeland gaat doen...' 13 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 15