India Company's charter from 3720 tot 1791. I was especially gratified to find here also manuscripts copies of the municipal records of both Middelburg and Vere. This made unnecessary the visit I had planned to the municipal archives of these two cities. Het is jammer dat hij het archief van de stad Middelburg niet heeft bezocht. In mei 1940 is dit ver loren gegaan. Via de bronnenpublicaties van Burr zou hiervan wellicht iets bewaard zijn gebleven, althans dat gedeelte dat met de Zeeuwse aanwezigheid op de Wilde Kust te maken heeft. Gemiste kansen Burr weet niet wat hij heeft gemist door het Veerse ge meentearchief niet te raadplegen. Er ligt namelijk een dik pak met stukken over Nova Zelandia, met onder andere een Translait uyt Engles waarin de verovering in 1665 door de Engelsen van de Nederlandse nederzettin gen beschreven wordt. In de stadsrekeningen blijkt hoe Veere door geld te lenen de Zuidamerikaanse onderneming wist te financieren. Ook de notulen van burgemeester en Raden maken melding van de Zeeuwse kolonie. Een gemiste kans dus. Burr vervolgt zijn verslag: '1 should now have turned my steps to Flushing, had I not learned from the commies chartermeester at Middelburg that the English bombardment of 3809 the town archives had been utterly destroyed. I returned, therefore, to The Hague, not much wiser than I came, but convinced that from Dutch jlees Zeeuwse] provincial and municipal archives in general there was little to hope. Dit laatste is een misverstand dat tot op de dag van van daag voortleeft. Uit het voorgaande moge duidelijk zijn dat de Zeeuwse archieven nog steeds een goudmijn voor de onderzoeker kunnen zijn. Toen Burr was teruggekeerd in Den Haag leerde hij dat in Engeland de archieven afkomstig uit de voormalige Nederlandse koloniën op de Wilde Kust bewaard werden in het Colonial Office. Later zijn ze overgebracht naar het Public Record Office in Londen, waar ze nog steeds worden bewaard. Begin september verliet Burr Nederland om in Londen verder te zoeken naar archiefschatten. Het resultaat van de activiteiten van Burr is een uit gebreide bronnenpublicatie over de Zeeuwse kolonies op de Wilde Kust: Report and Accompanying Papers of the Commission appointed by the President of the United States. Het meerdelige werk geeft een beschrijving van de ver schillende Nederlandse nederzettingen op de Wilde Kust, bijvoorbeeld aan de Pomeroon, de Essequebo, de Amacura, de Barima en de Cuyuni. In deel twee zijn de Nederlandse stukken opgenomen, over de periode van 1581 tot circa 1800. Al deze teksten zijn vertaald in het Engels. De overige delen bevatten transcripties van Engelse en Spaanse archieven. Daarnaast zijn nog tien tallen kaarten bijeengebracht. Op grond van de gegevens die Burr, uit met name de Nederlandse archieven, bijeengebracht heeft, heeft de Venezuelan Boundary Commission het betwiste gebied ten westen van de Essequebo aan Brits Guyana toegewezen. Het bleek namelijk dat de Nederlanders er als eersten een handelspost hadden ingericht. Of bij het huidige conflict over het gebied weer een beroep zal worden gedaan op Nederlandse archiefinstellingen lijkt mij niet erg waarschijnlijk. Burr heeft in Zeeland zijn El Dorado niet gevonden, maar zijn bezoek aan de Nederlandse archieven heeft een prachtige bronnenpublicatie opgeleverd. Literatuur Braveboy-Wagner, J.A., The Venezuela-Guyana Border Dispute. Britain's Colonial Legacy in Latin America, Boulder 1984. Grol, G.J. van, De grondpolitiek in het West-Indische domein der generaliteit, Amsterdam 1982, 3 delen. Heeringa, IC, Inventarisatie van het archief van de Staten van Zeeland en hunne Gecommitteerde Raden, 3574 (i$y8) - 3795 (1799j, 's-Gravenhage 1922. Heijer, H. den. De geschiedenis van de WIC, Zutphen 1994. Netscher, P.M., Geschiedenis van de koloniën Essequebo, Demerary en Berbice van de vestiging der Nederlanders aldaar tot op onzen tijd, 's-Gravenhage 1888. Report and Accompanying Papers of the Commission appointed by the President of the United States, vol. 1 Historical, United States Commission on Boundary Between Venezuela and British Guiana, Washington 1987. Bronnen Beschrijving en journaal van een reis van Vlissingen naar Guiana, door Geleijn van Stapels, 1629-1630, Rijksarchief in Zeeland, Handschriftenverzameling nr. 182. Kaarten De twee in dit artikel opgenomen kaarten zijn afkomstig uit het verslag van G. Burr Report and Accompanying Papers of the Commission appointed by the President of the United States. De eerste kaart (1896) is een weergave van de voormalige Zeeuwse kolonie Essequebo. De tweede kaart (ca. 1635) verbeeldt de Wilde Kust tussen de Amazone en Venezuela. 28 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 30