maand moet ik in Goes een lezing over de voorbije luchtvaart gaan houden, voor de Huisvrouwenvereniging. Waar het leven al niet toe leiden kan! Welnu, ik zou dan daarna kunnen doorreizen naar Biggekerke (natuurlijk in de eerste plaats om kennis te maken met U en Uw man). Dan zouden wij samen kunnen spreken over ons eventueel samen-schrijven van dat boek. Over de omvang, de inhoud, de aard, enfin, over alles wat een mens dan kan bezielen. Voor dat gesprek zou ik dan graag met U naar Westlcapelle rijden. Om het te houden onder mijn oude vuurtoren, terwijl ik U daar dan meteen wat mensen en dingen van zeventig jaren her vertoon. Daarna zal ik graag met U alvast een mooie plek willen uitzoeken hetzij aan zee bij mijn dorp, hetzij aan zee bij het Zoutelande, waar U speelde. Om, als ons boek eenmaal af is, naar die plek terug te gaan in plaats van naar een uitgever. Om er dan samen een fles met de beste wijn van ons leven leeg te drinken. En om daar dan rustig te wachten, tot de eb heeft ingezet en het water uit onze Walcherse Scheldemond weer naar zee gaat stromen, krachtig. En om daar dan al onze velletjes kopij in die fles te doen en, veeleer lachend en feestelijk dan plechtig, ons geesteswerk de eeuwigheid in te laten drijven. Zijn zee en eeuwig heid niet een véél zinvoller bestemming dan welke uitgever ook? Ik weet natuur lijk nog niet, of U op Uw jeugdige leeftijd dit óók een zinvolle lancering van een boek kunt vinden. Dat merk ik wel, hetzij ginds aan zee of eerder per brief. Mijn vrouw vraagt mij U haar groeten te doen. Wilt U de mijne aan Uw man over brengen? P.S. Hoewel ik U toch in Brugge gezien en gehoord meen te hebben, heeft mij nu, al schrijvende, ineens de twijfel bekropen of U echt bestaat dan wel, dat ik U maar verzonnen heb. En dit temeer, doordat ik in Uw bundel Tussen water en droom las: Misschien ben ik verzonnen misschien ben ik een huis van veren, wiegend in de wind mijn handen ijle waaiers die gedroomde vlinders vangen zijn dan niet mijn ogen purper en mijn tranen echt? ik schrijf een droom beleef een wereld die ik maar bedacht. Ik voel dit erg mee. Maar als ik dit gedicht zelf geschreven had, zou ik toch meer leestekens gebruikt hebben. Het moet dus haast wel tekst van een ander, ja van U zijn en U zult dus toch wel echt bestaan. Als U mij straks ontvangen wilt (na overleg met Uw man), zal ik dit met zekerheid te weten komen. Overigens moet ik U eerlijkheidshalve waarschuwen tegen het koesteren van hoge verwach- 35 Zeeuws Tijdschrift 3/99 De lezing had waarschijn lijk begin december 1982 plaats voor de Nederlands Christelijke Vrouwen Bond in Goes. Johanna Kruit en Romain John Van de Maele, Tussen water en droom (Heverlee, Uitgeverij Raakpunt 1979).

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 37