o 19 Genezend Licht bij de Helle Onze nieuwe redacteur Henk Postma belicht aan de hand van het boek Logica van het Gevoel, Filosofie van Stabiliteitslagen in de Cultuur als Nesteling der Emoties van de in Middelburg wonende filosoof A. Cornelis, hoogleraar aan de Vrije Universiteit van Brussel, de oorsprong van de godin Nehalennia. Zij is geen Romeinse godin zoals algemeen wordt aangenomen maar een Keltische, luisterend naar de naam Neeltje Jans, dat genezend licht bij de Helle betekent. Ze is de godin van de geborgenheid en hoedster tegen de angst voor het water, de verslindende diepte van de Hel(le) oftwel Noordzee! 25 A Dutch Treat. Een Amerikaan in Zeeland op zoek naar El Dorado Victor Enthoven die promoveerde op de economische verstrengeling tussen de VOC en Zeeland is docent geschiedenis aan het Marine Instituut in Den Helder. Hij kwam een vrijwel totaal vergeten bui tenlandse bron over de Zeeuwse geschiedenis op het spoor die is samengesteld door George L. Burr. Deze werkte in opdracht van de door het Amerikaanse Congres in 1895 opgerichte Venezuelan Boundary Commission en hoopte in Zeeland een antwoord op de vraag te vinden waar de grens lag tussen Venezuela en Brits Guyana. 30 Het Verhaal. Eten als vorsten André van der Veeke bezocht 25 jaar geleden samen met een vriend op een zomerse dag een Steiner congres in Scheveningen. Lang hielden ze het niet vol en togen naar het chique restaurant Zeezicht. 'Twee langharige freaks met haarbanden en rafelige broekspijpen - op lawaaierige Hollandse klompen bovendien - vormden een aanfluiting voor hun zaak, ook als ze konden betalen.' 33 Water rondom en vleugels In deze tweede aflevering van de briefwisseling tussen Adriaan Viruly en Johanna Kruit worden drie brieven en een briefkaart af gedrukt. Er staan een aantal niet eerder gepubliceerde gedichten van Viruly in. De brieven gaan over hun nakende ontmoeting en, voor de uitgever interessant, of ze de brieven zullen uitgeven. Viruly wil wel maar Kruit houdt de boot af. 'Dat idee van een te publiceren brievenboek spreekt me helemaal niet aan. Het lijkt me afschuwelijk om brieven naar iemand te gaan zitten schrijven met in mijn achter hoofd de wetenschap dat alles wat ik zeg, later door iedereen gelezen kan worden. Liever niet dus.' Niets veranderlijker dan de dichter! 41 Podi um voor Uitgesproken Meningen Reactie van J. Schouten op de eerste aflevering van de briefwisse ling tussen Viruly en Kruit. 42 Signalementen 1 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 3