is: woorden willen vangen maar niet weten hoe. Het alfabet is dan te kort om te kunnen zeggen wat je voelt. U zult mij waarschijnlijk wel erg serieus vinden. Ik ben nog wel geen 77 jaar, maar wat is leeftijd? Het betekent net zo weinig als een naam. Shakespeare zei dat al. En ik denk dat leeftijd zelfs nog minder een rol speelt dan een naam. Want bij een naam denk je onherroepelijk aan iemand, maar bij een leeftijd niet. Hooguit zeg je, nou èn? U zegt dat u me erg jong vindt, Ik vind dat ik al aardig oud ben, maar wat is oud of jong? Leeftijden zijn alleen maar belangrijk omdat ze te maken hebben met de dood, denkt u niet? Als iemand zegt dat hij 24 jaar is, kun je daarbij den ken: "dan kan hij nog makkelijk 50 jaar mee'. Maar als iemand zegt: 'ik ben 80 jaar' kun je denken: nou, die kan met een béétje geluk nog wel wat jaartjes mee. Maar we denken dit alleen maar omdat we ervan overtuigd zijn dat er een einde is (de dood), en dat dat einde ons wel zal bereiken vóór we 100 jaar zijn. Maar in feite is het onbelangrijk omdat we eigenlijk alleen maar moeten "Zijn1, ongeacht onze leeftijd. Ik stuur u een gedicht mee dat ik onlangs schreef. Het gaat over mijn poëzie en het schrijven ervan. En het onderschrijft wel zo ongeveer wat ik in deze brief heb gezegd. Het past wonderwel bij het sonnet dat u mij stuurde en waarvoor ik u nog hartelijk wil bedanken. WOORDEN Het zwerven is me lang geleden opgelegd Mijn stem gekeerd naar binnen blijf ik buiten de regels van het spel, dat vaak te luid en onwaarachtig om een winnaar vecht. Mijn land is wijd. De woorden dwalen vaak uren langs de zee voor zij gaan spreken over wat is. Zij moeten vele weken soms door de wind gaan om hun inhoud op te halen. Ik loop ze na. Zij laten zich niet jagen en wijzen mij op alles wat ze zien Steeds als ik denk nu zijn ze er misschien Johanna Kruit, Omtrent het getij (Amsterdam, Uitgeverij Thomas Rap 1985). Het gedicht "Woorden1 staat in hand schrift op de flap van de bundel. blijkt dat ik mij vergis. De lange dagen die ik met hen zo zwijgend al heb afgelegd Geven wanneer ilc spreek mijn woorden recht. Hartelijke groeten terug aan uw vrouw. En vanuit een herfstig Zeeland het beste van mij. (handtekening) Johanna Kruit 39 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 41