Signalementen :i lm samenstelling J 3 H V3fl GggIgII Jacomien Voorhorst, Boerenerven vroeger en nu. Terra, Warnsveld, 2e druk 1998. ISBN 90 6255 665 5, 21 x 30 cm, geb., 96 biz., 39,90. De tweede druk van dit al in 1986 verschenen boek (onder auspiciën van de Landelijke Werkgroep Boeren erven) verdient zijn signalering aan de leuke en informatieve manier waarop dit fris-nostalgische onderwerp wordt behandeld. Hierbij worden ook tips gegeven voor een invulling heden ten dage van deze gronden. In een tiental hoofdstukken wordt van alles verteld, waarbij de vele kleurenfoto's van Marijke Heuff een onmisbare, prach tige ondersteuning geven. Niet alleen biedt de schrijfster het nodige aan over geschiedenis en context, zij geeft ook, met definities en plattegronden, beschrijvingen van de verschillende boerenerven (voor en achter), waarbij uitvoerig wordt ingegaan op bloemen en planten (groenten, fruit, kruiden - recepten), heggen, struiken, bomen, erfmeubilair (bijvoorbeeld: schuurtje met geriefhout). Het lezen van een lijst met 29 appel- en 32 perenrassen brengt de gevoelige lezer in aange name verwarring. Zeeland is in dit charmante boek helaas slecht verte genwoordigd: één foto en de platte grond van een boerenerf in Poortvliet. Dit heeft alles te maken met het feit dat tot voor kort in onze provincie nauwelijks onderzoek naar boerener ven is gedaan, terwijl er al helemaal niets over is gepubliceerd. Hierin komt echter verandering: mr G.W. Smallegange hoopt binnen afzienbare tijd een boek over de Zeeuwse boeren erven te publiceren (een voorschot op deze studie kan men al vinden in een publicatie van zijn hand in het vorig jaar verschenen december nummer van het Tijdschrift Zeeland). Arend Jan van der Horst en Julia Voskuil, Villatuinen. Lommerrijk wonen in de lage landen. Terra, Warnsveld 1999. ISBN 90 6255 879 8, 22 x 30 cm, geb., 144 blz., 59. Men kan domweg gelukkig zijn in de Dapperstraat, maar ook in en met een mooie tuin. Indien men een knop heeft die werkt, hoeft men die alleen maar om te draaien. In Villatuinen worden 27 tuinen in Nederland en België getoond en beschreven, die door hun groene omarming van een daarin gelegen karakteristiek huis een beeld van 'lommerrijk wonen' geven. De 'Zeeuwse' tuinarchitect Arend Jan van der Horst (Baarsdorp) adviseerde over de ruimtelijke in richting van al deze tuinen. In een zestiental bladzijden tellende inlei ding geeft hij een beknopte maar heldere en informatieve uiteenzet ting van de uitgangspunten die hij voor de architectuur van dergelijke landelijke tuinen hanteert. Julia Voskuil bespreekt elke tuin aan de hand van gesprekken die zij met de verschillende tuineigenaren had over hun ideeën en wensen. In schitte rende foto's laat zij zien hoe 'hun' tuin dan uiteindelijk is geworden. Uit onze contreien zijn tuinen uit Koewacht, Goedereede, Baarsdorp, Schuddebeurs, Wissekerke en Axel vertegenwoordigd. Interessant en leerzaam, met veel inspirerend kijk genot. George Burggraaf en Wil de Jong, Zeeland. Scriptum Publishers, Schiedam 1998. ISBN 90 5594 132 8, 23 x 28 cm, 152 blz., geb., 49,90. Een kijk- en leesboek over Zeeland met 165 kleurenfoto's. De foto's zijn voor het overgrote deel van George Burggraaf (de luchtfoto's zijn van Karei Tomeï). Het zijn fraaie, realis tische foto's die aan duidelijkheid niets te wensen overlaten. Maar de keuze van alles wat is gefotografeerd, is voor de hand liggend en conven tioneel, een documentair verslag waaraan de warmte van het pittoreske en de eigen sfeer ontbreekt. Het is een goed gemaakt representatief plaatjesboek waar men niet warm of koud van wordt en waar men zich geen buil aan kan vallen, hetgeen menigeen zeer aangenaam zal zijn. De ongeveer 25 bladzijden met bege leidende teksten van Wil de Jong zijn boven alle lof verheven: bondig- journalistiek, intelligent-informatief, deskundig. Zowel in het Duits als in het Engels is een tien bladzijden tel lenden samenvatting toegevoegd. Een voor de hand liggende zin die, 42 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 44