heid geeft: Straatnamen van de ge meente Temeuzen met de kernen Biervliet, Hoek, Sluiskil, Temeuzen, Zaamslag en de poldergebieden. Dit boek gaat 'over de straat waarin men woont en de straat waar men werkt, waar de straatnaam vandaan komt en wanneer die is ontstaan'. Daarbij worden ook de geschiedenis en bij zonderheden van de straat vermeld. De meer dan 35 kaartjes en 215 foto's - historisch en recent - in dit boek ondersteunen de beschrijvingen en uitleg. Op deze wijze wordt getracht 'de geschiedenis van de eigen straat (naam) dichter bij zijn bewoners [te] brengen'. 'Bovendien', zo schrijven de samenstellers (neerlandicus en his toricus) in hun voorwoord, 'kan het boek voor gemeentelijke en andere officiële instanties gelden als een referentiewerk.' Na een algemeen gedeelte van circa 30 bladzijden ('Ontwikkeling van het woongebied van de gemeente Temeuzen van 1600 tot heden', en 'Geschiedenis van de straatnaamgeving in het alge meen en in Terneuzen') volgt het encyclopedisch gedeelte met in alfa betische ordening de beschrijving van de huidige en verdwenen straat namen. Een aantrekkelijk boek over een klein onderwerp waar veel over te vertellen valt. Carlo Buysrogge en George Sponselee, Tot zover... Reis door de Zeeuws-Vlaamse woon- en werkgeschie- denis. Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, Axel 1999. ISBN 09 09124 62 4, 21 x 29,5 cm, geb., 256 blz., 49,95. Het jubileumboek ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de RZVW, Tot zover..., heeft de bewon derenswaardige verdienste dat de geschiedenis van deze woningbouw vereniging daarin heel bescheiden wordt geplaatst in een beschrijving van de ontwikkeling van Zeeuws- Vlaanderen door de eeuwen heen. Slechts in circa twaalf bladzijden in het laatste hoofdstuk 'Sociale woning bouw' komt de RZVW aan de orde. Het is het eerste boek waarin de ge schiedenis van Zeeuws-Vlaanderen in perspectief en samenhang wordt beschreven, geïllustreerd met bijna 300 afbeeldingen, uiterst leesbaar, met veel feiten en interessante bij zonderheden. Terecht beschrijven de auteurs in de Inleiding hun opzet als volgt: op een niet al te diepgraven de manier de ontstaans-, bewonings- en bestuurlijke ontwikkeling van Zeeuws-Vlaanderen te schilderen, waarbij zo veel mogelijk verwezen wordt naar gebeurtenissen in het verleden, waarvan de sporen nog altijd opvallend of minder opvallend in het landschap aanwezig zijn. Niet alleen in het landschap, maar ook in de aard van de bevolking en in ge bruiken en gewoonten. Naast de hier voor genoemde onderwerpen willen we waar mogelijk de 'gewone man' in het verhaal betrekken, voor zover daar wat het verre of nabije verleden iets over bekend is.' In de achttien hoofdstukken van dit boek valt veel te lezen waarvan men met genoegen 'wijzer' wordt. Dit onderhoudende geschiedenisboek wordt afgesloten door onder andere een verklarende lijst van plaats- en straatnamen, een opgave van geraadpleegde bronnen en een register. Leuk en degelijk. Zeeland in cijfers /figures 98/99. Kamer van Koophandel voor Zeeland, Middelburg 1998. 16 blz., 7,50. Zoals de titel al aangeeft is dit een Nederlands-/Engelstalige presentatie van de belangrijkste economische cijfers (uit de jaren 1996/1997) over de provincie Zeeland. Men vindt hier in achtereenvolgens de volgende ge gevens: bevolkingscijfers, beroepsbe volking en werkloosheid, aantal ves tigingen en werkzame personen naar sector en regio, bedrijfsontwik kelingen naar WP, omzet, export, in vesteringen, bedrijfsterreinen, top 10 naar omzet en WP, goederenoverslag naar verschijningsvorm en naar goe derensoort, aandeel zeehavengebieden in economie, vismijnen, omzet, aan voer, aantal slaapplaatsen naar ver- blijfsaccomodatie, aantal bezoekers toeristische attracties. Euregio Scheldemond in cijfers 1999. Gent/ Brugge/ Middelburg 1998. 16 blz., 7,50. Dit is een soortgelijke uitgave als de vorige, maar nu tot stand gekomen door samenwerking van de Kamer van Koophandel en Nijverheid voor gewest Gent-Eeklo, de Kamer van Koophandel en Nijverheid voor het Noorden van West-Vlaanderen en de Kamer van Koophandel voor Zeeland. Het bevat de belangrijkste economi sche cijfers (jaren 1996 en 1997) over de provincies Zeeland, Oost- en West-Vlaanderen. In de rubriek Signalementen worden publicaties gesignaleerd over Zeeland, van Zeeuwen en van werk dat in Zeeland is ver schenen. Uitgevers, instellin gen, verenigingen en particulie ren wordt verzocht dit soort uit gaven, al dan niet in de handel, ter eventuele signalering in deze rubriek te sturen naar: J. van Geelen, Kaai 89, 4351 AC Veere. 44 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 46