Zeeland in het NOS Journaal Wie de laatste maanden de berichtgeving in het NOS Journaal over Zeeland heeft gevolgd, zal als niet-Zeeuw een tamelijk vertekend beeld van onze provincie gekre gen hebben. Twee berichten werden recent breed uitge meten: het plan voor een containerterminal bij Vlissingen en het startsein voor het boren van de Westerscheldetunnel (WST). Uit dat nieuws bleek hoezeer de klein-Nederlandse gedachte en het Hollandocentrisme nog hoogtij vieren op de redactieburelen van dat eerbiedwaardig Nederlands instituut, de uit Zeeland afkomstige hoofdredacteur ten spijt. Het tot de verbeelding sprekende plan werd gelanceerd door Zeeland Seaports en het cargadoorsbedrijf Hessenatie uit Antwerpen en voorziet in een 2,6 kilometer lange buitengaatse terminal aan diep vaarwa ter bij Vlissingen-Oost. In het Journaal werd het de grond ingeboord door het voor te stellen als een anti-Rotterdamse samenzwering. Immers het zou de noodzaak voor een tweede Maasvlakte kunnen wegnemen. Het enige dat nog ontbrak was de toevoeging dat de Schelde weer beter afgesloten zou kunnen wor den. Ook de achtergrond bij de opname van E. D'hondt van Hessenatie was met weinig gevoel voor detail gekozen. Hij werd gefilmd, staande voor het beklem mende beeld van Henk Visch, een van de beelden op de tentoonstelling Het betoverde plein in Middelburg. Op luttele meters daar vandaan staat het veel poë tischer en toepasselijker beeld van de Vlaamse kunste naar Jan Fabre, De man die de wolken meet dat na afloop ervan geplaatst zal worden op een tientallen meters hoge zuil bij Antwerpen. Dat is terzijde ook het zwakke punt van de overigens schitterende tentoonstelling en de erbij horende fraai uit gevoerde catalogus. De meeste sculpturen zijn er op door reis. De Antwerpse conservator Florent Bex heeft ze met een flink budget in Middelburg geparkeerd. Aan de con servator die over drie jaar de volgende Het betoverde plein organiseert, moet de eis gesteld worden dat de beelden met het oog op een plaats in Zeelandstad worden gemaakt want die stad kan wel wat betovering gebruiken. Zoals die te snel verdwijnt, vervaagt de herinnering aan een Journaal nog sneller, maar beeldjes blijven hangen in het onder bewuste. Echter op het startsein voor de boring van de WST kon ik me bewust voorbereiden want in het Journaal van 8 uur op 9 juli kwam dat bericht op de laatste plaats. Acht andere nieuwsitems waren belangrijker. 'De Zeeuwen zijn niet vies van megaprojecten [en] Zeeuws- Vlaanderen zal eindelijk in 2003 vast verbonden worden met het moederland' zo luidde het met misplaatst dédain uitgesproken commentaar van de meest hakkelende nieuwslezer (moet kunnen) ter wereld. Laten we voorbij gaan aan de opmerking over megaprojecten, want daar staan megarampen tegenover, en de verbinding met het moederland leggen. Gekscherend heb ik Zeeuws- Vlaanderen wel eens het Nieuw-Guinea van Nederland genoemd. Dat er echter serieus in zulke termen wordt gedacht, hield ik voor onbestaanbaar maar kennelijk heeft meligheid en joligheid de redacteuren van het Journaal parten gespeeld. Wat werd in beeld gebracht? Pastoor W. Vervaet die de tunnel nota bene in het Duits inzegende met een wijkwast in de rechter en de heilige Barbara (schuts heilige van mijnwerkers en tunnelbou wers en de heilige die men aanroept voor een zachte dood) in de rechterhand. Zeker voor de niet-katholieken moet dit beeld op de lachspieren hebben gewerkt. Vervolgens stelde de kekke verslaggeef ster nog een indringende vraag aan het hoofd van de brandweer regio Zeeland. Waarom pas op de 'laatste dag' een miljoen was uitge trokken voor de brandveiligheid van de tunnel? Hij mom pelde dat het wel zo'n vaart niet zou lopen. Natuurlijk had hij had moeten zeggen: er is nog geen tunnel. Of ik nu de enige geweest ben die deze verslaggeving met gekromde tenen gevolgd heeft, betwijfel ik. Of de provincie hiertegen protest bij het NOS Journaal aange tekend heeft, weet ik niet, maar anders bij deze. Het imago van Zeelandstad heeft weer een forse deuk opgelo pen want wat voor beeld kreeg de kijker voorgeschoteld? Dat van een gebied bevolkt met hard werkende Duitsers, megalomane bestuurders, duttende brandweercomman danten en pastoors die van het Latijn op het Duits zijn overgestapt. Sancta Barbara, ora pro nobis! Paul van der Velde 2 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 4