IK en de Kunstbende Karen Kroese 'Iedere persoonlijkheid heeft zoveel aspecten, dat het onterecht zou zijn deze in een vlak uit te beelden', schrijft Pepijn Berghout (17) in de begeleiding bij zijn inzending. Voor de Kunstbende heeft hij een icosaëder gemaakt, een twintigvlak bestaande uit gelijkzijdige driehoeken. Een heel ingenieus, handzaam kunstwerk, dat direct de aandacht trok bij een uitzending over de Zeeuwse inzendingen van de Kunstbende dit jaar. 'De icosaëder is een wiskundi ge figuur, opgebouwd uit exact gelijke vlakken en ziet er, van welke kant je hem ook bekijkt, hetzelfde uit', schrijft Pepijn in een begeleidende tekst bij zijn inzending. 'Het is eigen lijk een soort bolfiguur. Ieder facet is gelijk en geen facet wordt bevoorrecht door zijn positie. Zeer geschikt voor mijn doel.' Pepijn is een ver woed (strip)tekenaar. Hij geeft zijn eigen blaadje uit - Extravaganza - en biedt dat te koop aan in de stripwinkel in de Sint Jansstraat van Middelburg. Hij heeft op de buiten kant van de icosaëder afbeeldingen gemaakt die een deel van hem uitbeelden: een gedachte, een mening, een idee, een gevoel. Het object zit zo in elkaar dat de afbeeldingen die zich tegenover elkaar bevinden, met elkaar verbonden zijn, ze vormen een tegenstelling of horen bij elkaar. Pepijn begint met zijn prettigste eigenschap: zijn cre ativiteit ('Alles komt voort uit de geest, fantastische ideeën, prachtige beelden, de gehele fantasie, heerlijk...'). Daar tegenover heeft hij zijn minst prettige eigenschap geplaatst: de angst, het verlies van controle, pijn. Oordeel Eén van de vlakken op de icosaëder toont een man die terugdeinst, zichzelf beschermend voor alle wijzende vin gers. 'Dit haat ik: iedereen kijkt naar je en heeft meteen een oordeel klaar, zomaar zonder dat hen wat gevraagd wordt leveren ze meteen kritiek op alles wat je doet. Bah!' Straks zullen mensen zich toch ook een beeld vor men, een oordeel vellen, commentaar leveren op het kunstwerk, op jou. 'Dit gaat meer over vooroordelen op basis van uiterlijk', zegt Pepijn kalm. Tegenover de afbeelding met de wijzende handen staat een afbeelding van een figuurtje op een tak met een 3 Zeeuws Tijdschrift 3/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 5