Wel wat klein voor Miniatuur Walcheren, zo'n tent. We hebben nu alleen al voor de modellen 700 m2 in gebruik. In totaal beslaat Miniatuur Walcheren 1500 m2. Ook al heb je met zo'n wigwam het voordeel dat je droog kunt blijven als het regent, toch zou ik het jammer vinden als we het parkachtige van nu zouden verliezen. Dat is nu juist de charme van Miniatuur Walcheren.' Toch nieuwsgierig geworden, vraagt Van Rijswijk zijn compagnon Angelini eens een kijkje te nemen in De Drukkerij. Angelini: 'Ik heb wat navraag gedaan over dit initiatief en de bedenkers hebben het geheel uit eigen beweging opgezet. Om te choqueren, zo lijkt het. Nou, dat is gelukt. Maar we vinden het toch een mooi plan. Over de huidige locatie van Miniatuur Walcheren wordt al jaren gesproken en gefluisterd. Het allerliefst zouden we blijven waar we nu zitten. Maar Het Museum biedt een fraai alternatief. De charme van een park gaat wel verloren, maar Miniatuur Walcheren zal dan in elk geval wel blijven bestaan. Het zou voor ons een mooie oplossing kunnen zijn. Ook de combinatie met andere museale instanties spreekt ons erg aan.' Spannend De heer J.A.J.A van Aspert, provinciaal medewerker af deling Welzijn belast met culturele zaken, vertelt dat hij naar aanleiding van de expositie in De Drukkerij een gesprek heeft gehad met Johan de Koning en William Verstraeten. Hij is wel gecharmeerd door het ontwerp. 'Ze hebben goed nagedacht en een prachtig totaalconcept ontworpen. Ik vind dat ze Het Museum landschappelijk goed ingepast hebben. Het is alleen jammer dat het in De Drukkerij bleef tot beelden. Het verhaal achter de plannen kwam daar niet uit de verf. Pas na het gesprek dat ik had met Johan en William begreep ik waarom ze deze vorm hebben gekozen, waarom deze plek en wat ze met Het Museum beogen.' Van Aspert benadrukt dat de samenwerking tussen de verschillende partijen die zijn gepland in Het Museum niet als een soort hypotheek op het ontwerp ligt. 'Die samen werking heb ik al verwoord in de nota 'Boven het maai veld', die komt er sowieso. Maar ik vind het persoonlijk wel een spannende gedachte om verschillende culturele instellingen bij elkaar te brengen op één terrein. Maar voorlopig blijft die spannende gedachte virtueel.' William Verstraeten. Foto Johan Klein. Virtueel museum In de gesprekken tussen de provincie, de gemeente Mid delburg, het Zeeuws Museum en de Stichting Beeldende Kunst Middelburg hebben de plannen voor Het Museum (nog) geen rol gespeeld. Er liggen nu drie opties voor een museum voor hedendaagse kunst, dat naast een gerevita liseerd Zeeuws Museum gerealiseerd zou moeten worden. De eerste optie is de verbouwing van het Middelburgse stadhuis tot museum. De tweede optie is het alsnog reali seren van het museum van Aldo en Hannie van Eijck in het stationsgebied in Middelburg bij de Maisbaai. De derde optie is nieuwbouw op een andere locatie. Van Aspert: 'We zijn nu bezig met het opstellen van een programma van eisen: wat willen we eigenlijk? Stel je nu voor, heel hypothetisch hè, dat de eerste twee opties afvallen en dat we besluiten tot nieuwbouw, dan nog is het helemaal de vraag of het ontwerp voor Het Museum voldoet aan de uitgangspunten zoals die worden geformuleerd in ons programma van eisen. Misschien vinden de gemeente en Gedeputeerde Staten het stationsgebied de enige aange wezen locatie. Ik persoonlijk vind dat Johan en William goed hebben nagedacht over de locatie... Het is nu nog een virtueel museum en misschien blijft dat wel zo.' Wat de ontwerpers betreft, varen de watertaxi en rondvaartboot in 2004 zowel langs Museum 13/IX bij de Maisbaai als langs Het Museum aan het kanaal. 15 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 17