i mr Ben Sleeuwenhoek, zonder titel, 2 boeken, vogelveren, gelooide huid. 1979 Middelburg. kunnen we in ieder geval één boek laten zien dat Ben Sleeuwenhoek uit een kartonnen koker te voorschijn kon toveren. Er begon een historisch perspectief te groeien. Ineens herinnerde ik me ook dat Reynier de Muijnck goedkope kopieën maakte van tekeningen toen hij zich nog Ramanandra noemde. Kwamen die niet uit een boek dat hij had gemaakt? Ik belde hem. Van zijn zolder kwamen twee; boeken die hem de opmerking deden maken: 'Het is of ik mijn eigen negatief zie.' Het oudste boek was gemaakt in 1967 en hiermee was de Zeeuwse undergroundart te voorschijn gekomen. Aan het historisch besef droeg behalve de hier ge noemde kunstenaars ook Bob Pingen bij. Ook voor hem lag het maken van kunstenaarsboeken in de jaren zeven tig. Hoewel de boeken zelf niet meer zijn op te sporen, had hij in zijn archief voldoende materiaal om een duide lijk beeld te schetsen van zijn stofhoeken en 'fotoromans' die in kleine oplagen waren verschenen. Na de brieven aan de kunstenaars was het in eerste instantie opvallende stil gebleven in Goes en Zeeuws- Vlaanderen. Een telefoongesprek met Ronald van Dokkum bracht daar verandering in. De witte vlek van Goes ver dween toen hij mij het resultaat van zijn hulpexpeditie bracht. Maar Zeeuws-Vlaanderen? Bij een gesprek met Jan Verschoore, de mailart-kun stenaar, viel de naam van Jan Bruens uit Aardenburg. Hij zag tijdens onze telefonade namelijk in zijn boekenkast Het Groot Wasknijperboek van hem. Toen ik Jan Bruens zelfheide, moest hij diep nadenken en zei: 'Ja, maar dat is wel 25 jaar geleden!'. Weggegleden in de Tijd!. Zelf bezat hij geen exemplaar meer. Drie weken later stuurde hij nog CHANGE, een heel klein blokje met rubbings van muntjes uit diverse landen dat hij had teruggevon den. Typerend voor het tijdsbeeld is de naam van de uit geverij: De Aardenburgse Morfinefabriek (AMF Ine 3). Boven water Of ik met het onderzoek alle boeken uit de jaren zeventig heb achterhaald, betwijfel ik. In verhuisdozen kunnen boeken zitten die in de vergetelheid zijn geraakt en maar moeten afwachten of ze nog het daglicht zullen zien voor ze in de papiercontainer worden gekieperd bij de volgen de verhuizing. En ook zijn kunstenaarsboeken bewust vernietigd, opgevreten door de muizen of bijgekleurd door een kinderhand. Ook heb ik een paar geruchten naar het rijk de fabel en moeten verwijzen. Zo heeft Peter van Beveren me ver zekerd, dat hij echt geen kunstenaarsboeken heeft ver vaardigd hoewel hij een bekend verzamelaar werd toen hij in Zeeland werkte als kunstenaar. In het Zeeuws Museum zag ik het schetsboek van Krijn Giezen in dat was aangekocht. Het dateert uit 1986 en gaat over de Atlantikwall in Frankrijk. Wel een kust maar geen Zeeuwse. Hij heeft in i97i-'72 een half jaar in Zeeland gewoond en gewerkt, maar ik heb geen kunstenaarsboek van hem 19 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 21