Rechterpagina: ongepubli ceerd gedicht dat Adriaan Viruly schreef in oktober 1982 in het Wienerwald te Middelburg. nieuwe woorden aan te spreken toch vraag ik je overstem mijn gedachten zet voet aan mijn land en breng mij tot zwijgen. In dat Zeeuws Landschap hadden wij elkaar dus jaren geleden al ontmoet. En dat vrijwel op de manier van nu: zwijgend lopend langs zee. Je zult begrijpen, dat deze kosmische verrassing mij tot een verbaasd zwijgen bracht. Hij schreef me, dat je 'een tijdje op yoga gezeten' hebt, en wat dat betekende: de geest leeg laten lopen en dan weer laten vullen door een golf, een wolk, een vogel... Nu, daar weet ik alles van, en al zo lang... Toen ik nog net geen vijftien was, schreef ik, wat ik toen met grote overschat ting een 'gedicht' noemde. Daar op Westkappel maar een weekblad bekend was, stuurde ik het daar heen en het is nauwelijks te geloven, maar De Wereldkroniek vloog er in en plaatste het: Hoog vliegt een meeuw met forsche, breede vlucht En'k voel me als gebonden, hier beneden. Hij glijdt weer weg, zonder het minst gerucht. Zo eindigde het. Nu liep er toen door Middelburg een hoge militair in het prachtige uniform van die jaren. Maar zijn ver van de stam gevallen zoon Leo van een jaar of twin tig liep er op sandalen, met een korte broek en een open Schillerhemd waardoor hij in Middelburg van 1919 verre van onopgemerkt voorbij ging. Toen ik op een dag Illb uitging, stond deze Leo voor de HBS te wachten. Of ik dat mooie gedicht geschreven had? Nou en of, dat had ik. De Wereldkroniek had mij daar voor vier gulden honorarium gestuurd en voor de helft daarvan had ik in het snoepwinkeltje van Kee van Bram en haar dochters Tine van Kee en Mine van Kee veertig Sickesz Marasquinrepen gekocht. Zoals je weten zult, kunnen ge dichten dichters ook vaak nog lang na het schrijven daarvan gelukkig stemmen. Leo liep met mij mee naar de stoomtram en deelde me onderweg mee, dat hij Theosoof was en aan yoga deed en aan nog veel meer. Yoga! Dat mooie woord trof me zoals het me in jouw brief 63 jaren later deed. Zo ontvankelijk is de mens op zijn veertiende, dat ik in de tram nog voor Zoutelande-Melislcerke enthousiast besloot om net als Leo ook Theosoof, Geheelonthouder, Niet-roker en Idealist te worden en om al diezelfde avond thuis te weigeren, vlees van vermoorde dieren te eten. Aan het beoefenen van yoga ben ik die eerste avond nog niet toegekomen, omdat we de volgende dag een meetkunderepetitie hadden en ik, als dichter natuurlijk last met wiskunde had. Maar ik ben toch zeven jaar vegetariër gebleven en veel ander moois ook een tijd. Je had toen bijvoorbeeld, naar Leo me geleerd had, in Ommen kampen van de Orde van de Ster in het Oosten, waar de wereldleraar J. Krishnamurti, de aanstaande opvolger van Jezus, te bezichtigen was, van Hem heb ik een hand gekregen! Ik bedoel maar, dat jouw zinnetje over yoga bij een deskundige aan gekomen is. Trouwens, mijn vrouw en ik hebben een jaar of vier geleden in Zwitserland Krishnamurti bezocht en toen heb ik, behalve een vegetarische 24 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 26