lunch, een tweede hand van hem gekregen. En o ja: met de dichter Rabindranath Tagore heb ik eens een hele dag over zijn India gevlogen. Hoe meer ik er nu, als deskundige dus, over denk, hoe meer ik vind dat 'yoga' het beste woord is voor wandelen over Walcheren, dat jij en ik gedaan hebben. De geest leeg van onzin maken en die dan weer laten volgen met verrassende zin, dat was het. Met de verrassende zin van dingen, die nu eens niet met geld of studie of met macht te maken hebben. Wij hebben al wandelend min of meer per ongeluk lopen bewij zen, dat de geldstudiemacht mensen meestal aan onzin doen, aan god-vergeten onzin, en zulke onzin mag natuurlijk niet. Maar gewone onzin mag. Als die niet mocht, zou het praktisch afgelopen zijn met de menselijke conversatie. 'Als bloemen konden spreken zouden ze zwijgen', schreef de dichter Bertus Aafjes eens terecht. Maar mensen zijn geen bloemen en moeten toch iets doen met hun stembanden. Dus mocht jij mij al wandelende best soms de onzin toedienen, dat jouw Zoutelande aantrekkelijker dan mijn Westkappel was. Ik heb dat over mijn kant laten gaan opdat onze hoog gestemde yogawandeling niet in vulgaire ruzie eindigen zou. En werd ik voor die tact beloond? - toen we Foe Yong Hai aten, wat na mijn jeugd blijkbaar een typisch Westkappels gerecht geworden was. De aardige Chinese vertelde immers, dat ze uit Hong Kong kwam. Of ze ooit daarheen terug zou gaan? O ja, daar spaarde ze voor. Voor goed? O, nee, nee, er ging niets boven leven in Westkappel, zei ze. Ik vond het uitstekend, dat jij die overtuiging na al je onzin over Zoutelande te horen kreeg... niet van mij, maar van een echte Hong Kongse. Als uiting van Oosterse wijsheid, verwant dus aan die Krishnamurti, Boeddha, Tagore, Zen en alle Yoga. Lieve Johanna, dit was voor mij een van de hoogtepunten van onze dag. Hoogtepunten? Het was eigenlijk meer wandelen over een hoogvlakte. Waar je maar keek, was er overstelpend veel te zien. Toen we over het strand liepen. Herinnerde ik me je uiting van Walcherse Zen: Dit bruine schelpje Zo klein op het strand Ongepubliceerd gedicht Leert mij het leven van Johanna Kruit. Een ware Biggekerkse haiku. Omdat er bij benadering twaalf miljard van zulke schelpjes onder onze voeten tussen mijn en jouw dorp gelegen hadden, mochten wij aannemen, dat wij wel zowat alles van het leven geleerd hadden, toen wij vanachter het laatste duin tot Zoutelande afdaalden. Dit vanzelfsprekend met de wetenschap, dat het gevoel, allengs alles van het leven geleerd te hebben, altijd vlakbij de overtuiging ligt van er nooit wat dan ook van te weten zullen komen (Het menselijk 'verstand' moet dan ook in een uur van zeer hoge goddelijke humor geschapen zijn). Wel, wijs geworden of dom gebleven, we hebben een dag van grote harmonie beleefd - wat niet zo'n wonder was, omdat we in onze jeugd allebei jutters langs ons strand geweest waren en omdat naast die overeenkomst de verschillen tussen ons verwaarloosbaar bleken. Ons leeftijdverschil van een jaar of dertig, veertig speelde geen rol vergeleken bij het miljard of zo jaren van de strandschelpjes of het ene miljoentje jaren van de mensen. Ik man gegroeid uit een Westkappelse jongen in een gezin van drie, jij een vrouw uit een Zoutelands gezin van dertien, 26 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 28