Beelden die spreken Peter van Houte 'Fotografen hebben invloed op hoe men sen iets zien.' Dat zegt Charles Strijd, één van de zes (Zeeuws-Vlaamse) fotografen van het boek Beeldspraak dat onlangs is verschenen. En de fotograaf heeft gelijk. Foto's geven ons vaak een ander beeld van de werkelijkheid en leren ons -door de ogen van de fotograaf- anders te kijken. In dit digitale tijdperk van bewegende beel den heeft de fotografie nog een andere waarde: ze legt beelden vast. Op een gevoelige plaat, inderdaad. Ze bevriest als het ware de tijd en geeft daardoor ruimte voor reflectie. Dat is een waardevol gege ven en beslist millenniumbestendig. Als we over pakweg een jaar of vijfentwintig dit mooie boekwerkje weer eens ter hand nemen biedt het nog steeds waardevolle visuele informatie - maar misschien ook andere inzichten - over Terneuzen en omgeving. Voor alle duidelijkheid: Beeldspraak is een fotoboek, niets meer en niets minder. Het bevat een dikke honderd foto's van de hand van Joke Driessen (1953), Huib de Jonge (1950), Wim Kooyman (i960), Charles Strijd (1951), Mark Neelemans (i960) en Camile Schelstraete (1953) gemaakt in het gebied waar zij leven en werken (Groot- Terneuzen). Een dynamisch gebied, waar in korte tijd veel is veranderd. Een gebied rijk aan contrasten, met veel mooie en ook lelijke dingen. Een gebied dat leeft en zich ontwikkelt. Een gebied dus waar het goed fotogra feren is. Dat doen de zes al jaren, voornamelijk voor dag- en weekbladen, publicaties en bedrijven in de streek. Ieder op zijn eigen manier, maar allemaal met hart voor hun streek en oog voor een mooie plaat. Ze vonden dat het nu eens tijd werd. Ze waren allemaal al lang van plan om een serie foto's te maken van het gebied waarin ze dagelijks verblijven en die dan te bundelen tot een boek. Alleen het kwam er maar niet van. Tot ze op een dag samen met Frank Neve (in het dagelijks leven gemeente- voorlichter van Terneuzen) besloten om het te doen. Gelukkig maar, want het is de moeite waard geweest. Treffend tijdsbeeld Beeldspraak geeft een bijzonder en treffend beeld van het huidige Terneuzen en de - vaak stormachtige - ontwikke lingen in en rond de Zeeuws-Vlaamse hoofdstad in de laatste jaren van deze eeuw. Het is al eens eerder gezegd: met een goed gevoel voor verhoudingen zou je Terneuzen het Rotterdam van Zeeland kunnen noemen. Al jaren wordt er gewerkt, gesloopt, gebouwd, ontworpen en ont wikkelt aan een nieuwe stad en een stedelijk gebied waar mensen kunnen werken, wonen en recreëren. Met alle overlast, heimwee en soms pijn van dien. Maar ook met de nodige dynamiek, vernieuwing en een zekere Sturm und Drang die daar bijhoort en die vaak elders in Zeeland ontbreekt. Het fotoboek laat dat zien, in alle openheid. Zonder opsmuk, pretenties of overdreven nostalgie. Terneuzen in de vaart der volkeren, maar dan wel op zijn eigen manier. Het fotogenieke nieuwe stadhuis met ruimtelijk plein en de eigen Westerscheldeboulevard op een mooie lente dag. De innovatieve high tech bouwwerkzaamheden voor 32 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 34