de Westerscheldetunnel en de rustieke boerderij bij Zaamslag. Het zijn maar een paar voorbeelden van de wonderlijk mooie contrasten die in het boek zijn ver beeld. Blikvangers zijn uiteraard foto's van de scheep vaart en activiteit op het Kanaal, de industriële bedrijvig heid in de Kanaalzone die dag en nacht doorgaat en de even karakteristieke rust en harmonie van de buurt schappen net buiten dat gebied. Dat zijn de beelden die je automatisch met Groot-Terneuzen associeert. Maar er is meer. De fotografen hebben ook oog gehad voor ande re zaken, die vaak niet aan dit gebied worden toegedacht. Het bijna feeëriek gefotografeerde Scheldemonument van Chris Ferket aan de Oude Veerhaven bijvoorbeeld. Of de stampvolle markt (modern, maar levendig) tijdens het Jazzfestival en de Kerstmarkt. Culturele en andere kun stige uitingen, ook dat is Terneuzen volgens Beeldspraak. Oog voor detail Het boek geeft niet alléén een waardevol tijdsbeeld van de stad en omgeving op weg naar de nieuwe eeuw. Het brengt ook de eigen stijl van de zes verschillende foto grafen treffend in beeld. De één met zijn streven naar perfectie, de ander met het geduld om te wachten op het goede moment. De één met zijn liefde voor techniek en licht, de ander met zijn hart voor mensen. De één met gevoel voor verhouding en harmonie, de ander met een prachtig oog voor detail. Ook dat maakt dit boek bijzonder. De foto's zijn ondergebracht in zes hoofdstukken, elk met een eigen thema (Wonen en werken, Zee en land, Streek van Contrasten, Economie, Recreatie en De natuur). De teksten - hoe aardig ook (en tevens in het Engels) - zijn ondergeschikt gemaakt aan de foto's. En zo hoort het ook. De beelden spreken voor zich. Die zijn ook bewust niet voorzien van een onderschrift en vermelding van de maker. Dat zou de aandacht maar afleiden. De fotografen hebben elk een eigen symbool gekregen dat bij hun foto's is afgedrukt. Wie benieuwd is naar de locatie waar de desbetreffende plaat is gemaakt, kan achter in het boek terecht. Uit dit alles en de uiterst smaakvolle manier waarop het is vormgegeven blijkt een duidelijk visie van de makers: ze wilden een foto boek maken dat voor zichzelf spreekt. Dat is ze gelukt. Beeldspraak dus. Inderdaad. Beeldspraak - (Reflections) - foto's van Joke Driessen, Huib de Jonge, Wim Kooyman, Mark Neelemans, Camile Schelstraete en Charles Strijd. Coördinatie en teksten: Frank Neve. Vertaling: AVEtaal. Vormgeving: De Wilde Zeeuw. Uitgave en druk: Drukkerij Bareman, Terneuzen. 1999. ISBN 90 804637-2-8. plus zes foto's, van iedere fotograaf één. Met vermelding maker.

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 35