Gelukkig kon ik bij mijn opdrachtgever om de hoek in de Spanjaardstraat overnachten. Tijdens het congres 'VOC en cultuur' sprak Frank Lequin destijds de legendarische woorden: 'De VOC was van kathedrale importantie'. Tot op de dag van vandaag heb ik niet goed begrepen wat hij daarmee bedoelde. In die tijd maakte ik kennis met het schier oneindige archief van de Rekenkamer van de Staten van Zeeland. Tijdens de Opstand tegen de koning van Spanje betrok ken de Staten van Zeeland het Abdijcomplex. De histo ricus mag zich met deze keus gelukkig prijzen. De schier onmetelijke zolders van de abdij herbergden de archie ven van de Staten van Zeeland. De zolders waren zo groot, dat ze het complete archief van de Rekenkamer met rekeningen en bijbehorende bijlagen, die elders in het land wegens ruimtegebrek direct werden wegge gooid, konden herbergen. Toen in de negentiende eeuw de zolders werden opgeruimd, was het eenvoudiger om de papieren te laten liggen, dan weg te gooien. De (gebroken) liassen (pak aaneengeregen papieren) van de acquitten (bijlagen) werden toen wel tussen olmen houten borden verpakt. En zo is een archief voor de Zeeuwse geschiedenis bewaard gebleven met nog bijna ongekende mogelijkheden. Onvergetelijk zijn de maandagen op de studiezaal, toen onder leiding van jonkheer dr. mr. G.F. Sandberg, oud chartermeester van het Rijksarchief, een clubje van oude re dames en heren van het eerbiedwaardige Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen onderzoek deed naar de geschiedenis van het Genootschap. Onder druk gekeuvel en het nuttigen van een kopje koffie raad pleegden zij de archiefstukken. In die tijd bezocht ik gedurende de zomermaanden het archief van de gemeente Veere. In de maanden juli en augustus reed er 's ochtends een extra bus, zodat je op een redelijke tijd in Veere kon aankomen. Je moest wel een afspraak maken met gemeentearchivaris P. Blom. Het was nooit druk in het archief, één kamer in het stati ge stadhuis. Tussen de middag nuttigde ik mijn lunch, al kijkende naar de overwegend Duitse toeristen die het stadje aandeden. Gevestigd in het oude raadhuis, had Veere het mooiste archief van Walcheren. Bij toeval ontdekte ik dat ook Arnemuiden nog een archief bezat, dat vanaf 1572 min of meer compleet bewaard is. Wegens het moedige verzet tegen de koning van Spanje beloonde Willem van Oranje de burgers van Arnemuiden door het plaatsje tot 'smalstad' te verheffen. Het kreeg in 1574 niet alleen een eigen bestuur, maar werd ook bevrijd van alle 'keuren, ordonnantiën en jurisdictie' van de stad Middelburg. Bij aankomst in het gemeentehuis werd de kluis met het archief voor me geopend, wees de ambtenaar het kopieerapparaat aan en kon ik rustig mijn gang gaan. Een klein paradijs. Na een kleine vierhonderd jaar heeft Middelburg Arnemuiden opgeslokt. Medio jaren negentig vond de gemeentelijke herindeling op Walcheren plaats, waardoor Arnemuiden bij de gemeente Middelburg werd gevoegd en het archief van Arnemuiden werd overgedragen aan Middelburg. Voor Middelburg een uitkomst. Bij het bom bardement van 17 mei 1940 was het stadsarchief in rook opgegaan. Eindelijk had archivaris drs. P.W. Sijnke weer een oud-archief in beheer. Met de komst van het Zeeuws Archief is dit alles ver leden tijd. Een nieuw gebouw In april 1997 sloot de Rijksarchiefdienst een cultuurcon venant met de gemeenten Middelburg en Veere, om tot een fusie te komen van het Rijksarchief in Zeeland (RAZ), het Gemeentearchief Middelburg en het Gemeentearchief Veere. De locatie zou het monumentale Van de Perrehuis aan het Hofplein te Middelburg worden, waar voorheen de rechtbank was gevestigd, op een steenworp afstand van de Sint Pieterstraat, waar het RAZ zich tot op heden bevindt. Het huis behoorde in de achttiende eeuw toe aan mr. Johan Adriaan van de Perre (1738 -1790), heer van Nieuwerve en Welzinge. Een telg uit een deftige, maar niet zo rijke, Middelburgse regentenfamilie. Hij huwde in 1760 de schatrijke Jacoba van de Brande van de Middelburgse raad Johan Pieter van de Brande en Maria van Reijgersberg. In de jaren daarna maakte hij als kies heer, raad en schepen opgang in de magistratuur van zijn geboortestad. Op 29-jarige leeftijd werd hij benoemd tot vertegenwoordiger van de Eerste Edele (de prins van Oranje) in de Staten van Zeeland en Gecommitteerde Raden. Mogelijk na zijn huwelijk met Jacoba verwierf Johan Adriaan de commanderij van de voormalige Duitse Orde. Na een grondige verbouwing leek het gebouw aan het Hofplein meer op een paleis, dan op een patriciërswo ning: het Van de Perrehuis. Bij zijn laatste bezoek aan Middelburg in 1786 werd stadhouder Willem V er door Van de Perre ontvangen. Na zijn politieke carrière wijdde Van de Perre zich aan kunsten en wetenschappen. In 1980 35 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 37