werd ter nagedachtenis aan hem door de Teekenakademie in Middelburg de J.A. van de Perreprijs ingesteld, voor de beste inzending van schilderkunst door de inwoners van de provincie. Met het overlijden van de laatste telg van het geslacht Van de Perre, Martinus Johan Veth van de Perre (1747- 1802), kreeg het huis een nieuwe bestemming. In 1803 werd er het departementaal gerechtshof gevestigd. Dit is later de rechtbank geworden. Na de nieuwbouw van de rechtbank aan de Kousteensedijk moest een nieuwe bestemming voor het Van de Perrehuis worden gezocht. Dat werd het Zeeuws Archief. Over de geschiedenis van het Van de Perrehuis verschijnt bij de opening van het Zeeuws Archief een boek. Om aan alle eisen van deze tijd te voldoen is het monumentale pand gerestaureerd en uitgebreid met een nieuwe vleugel, in moderne architectuur, van glas, beton en metaal. In de driehoekige nieuwbouw bevindt zich de studiezaal, waar de bezoekers de stukken kunnen raadplegen. Ongetwijfeld zal de nieuwe studiezaal mooi en ruim van opzet zijn en van alle gemakken voorzien. De soms tropische temperatuur in de studiezaal van het Rijksarchief zal wel tot het verleden behoren. Ook is er een nieuwe huisstijl ontworpen voor het Zeeuws Archief door Wim de Valk, de vader van Marijn de Valk, restau rator van het Rijksarchief. Oude concepten Onder de driehoekige nieuwbouw bevinden zich drie lagen met depots, waar plaats is voor vijfentwintig kilo meter strekkende meter archief. De studiezaal en de depots zijn niet alleen veel te groot, maar het gehanteer de idee om veel archiefmateriaal te bewaren en veel bezoekers te ontvangen is ook achterhaald. De drie archieven die het Van de Perrehuis gaan betrekken, hebben samen ongeveer vijftien strekkende kilometer documenten, foto's, kaarten, prenten en machineleesbare informatie: Rijksarchief tien kilometer, Middelburg twee kilometer en Veere drie kilometer. De aanleg van één kilometer depot kost gemiddeld één miljoen gulden. De totale kosten bedragen ongeveer 35 miljoen gulden. Dus de verdeling van de bouwkosten ziet er globaal zo uit: 15 miljoen gulden voor de depotruimte voor het bestaande archief; 10 miljoen depotruimte voor toekomstig archief; en 10 miljoen gulden voor nieuw bouw en restauratie. De tien kilometer a 10 miljoen gulden depotruimte beschikbaar voor de komst van moderne archieven, zal waarschijnlijk nooit worden gevuld. Van modern ar chief wordt namelijk niet meer dan vijf a tien procent bewaard. De rest wordt vernietigd. Daarnaast zullen er steeds meer digitale bestanden komen, die weinig ruimte vragen.

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 38