Ook in een ander opzicht is geen rekening gehouden met de moderne digitale ontwikkelingen. Verschillende archie ven in het land, zoals het Algemeen Rijksarchief in Den Haag en het Utrechts Archief, zijn bezig om de meest ge raadpleegde stukken te digitaliseren, zodat ze via Internet op afstand raadpleegbaar zijn. Het Gemeente-archief Delft is bezig met het project 'de digitale stamboom'. Digitalisering heeft als voordeel dat de originele stukken niet verder kunnen worden beschadigd. Daarnaast hoeft men niet meer naar het archief te komen. In de Zeeuwse archieven bestaat ongeveer 75 procent van de bezoekers uit mensen die onderzoek doen naar hun voorouders. Bij de voortschrijdende digitalisering en het gebruik van Internet zullen er in de toekomst steeds minder bezoe kers in het Zeeuws Archief komen. Dus ook de studie zaal had kleiner gekund. Het zou van visie getuigd hebben, indien de nieuwbouw minder groot en pretentieus zou zijn ge-weest en een deel van de miljoenen in digitalise ring van de collectie zou zijn geïnvesteerd. Een nieuwe organisatie? Niet alleen komt er een nieuw gebouw, ook achter de scher men zal veel veranderen. Er moeten drie archieforganisaties geïntegreerd worden en er zal een nieuwe organisatie komen. Zoals het samengaan van verschillende archie ven in Utrecht en Groningen hebben aangetoond, valt dit niet mee. Hoewel er in Groningen één studiezaal is, functioneren op de achtergrond nog twee organisaties: het gemeentearchief Groningen en het Rijksarchief in Groningen. Een medewerker van de ene organisatie weet niet hoe de archiefcollectie van de ander in elkaar zit. In Groningen en Utrecht was er sprake van twee min of meer gelijkwaardige partners. In Zeeland daarentegen is het Rijksarchief veel groter dan de andere twee archie ven bij elkaar. De nieuwe organisatie gaat uit van een formatie van 23 volledige arbeidsplaatsen, waarvan 17 medewerkers afkomstig van het RAZ, 5 personeelsleden van het Gemeentearchief Middelburg en één persoon van het Gemeentearchief Veere. Je zou bijna denken dat het Rijksarchief de twee andere organisaties opslokt. Vroeger was bij de bezoekers de excellente Zeeuwse dienstverlening vermaard. De communicatielijnen waren kort en de medewerkers met specialistische kennis waren gemakkelijk bereikbaar. Hieruit is een vruchtbare samenwerking tussen personeel en bezoeker ontstaan. Ook in de nieuwe organisatie staat de dienstverlening hoog in het vaandel. Terminologie van het moderne management wordt hierbij niet geschuwd. De 'frontoffice' (dat gedeelte van het personeel dat de klant bedient) speelt een centrale rol in de nieuwe organisatie. De medewer kers moeten breed inzetbaar zijn. Oorspronkelijk zou de balie een dubbele bezetting hebben voor de eerstelijnsop- vang (een term afkomstig uit de gezondheidszorg, die het eerste contact met de patiënt heeft) om de klant weg wijs te maken in het archief. Inmiddels is vanwege per soneelsgebrek hiervan afgestapt. Wel moet de 'backoffice' (dat gedeelte van de organisatie dat geen contact met de klant heeft) nauw betrokken zijn bij de dienstverlening. Het feit dat de kantoorruimtes van de 'backoffice' ver verwijderd zijn van de studiezaal, staat haaks op deze gedachte. Besluit Het Zeeuws Archief staat voor veel uitdagingen: de nieu we organisatie tot één geheel smeden, Internet en het digitaal ontsluiten van de collecties. Of de leiding hiertoe in staat is, valt te betwijfelen. In het managementteam hebben drie vijftigers zitting, die al jaren de dienst uit maken. Moeten van hen de impulsen en nieuwe ideeën komen? Directeur drs R.L. Koops is al bijna dertig jaar verbonden aan het Rijksarchief; sinds 1980 als rijksarchi varis. Adjunct-directeur drs P.W. Sijnke is ook al vijfen twintig jaar gemeentearchivaris van Middelburg, zonder dat daar veel nieuws is gebeurd. In het gemeentearchief heerste een serene rust. Hoewel het archief van de gemeente Middelburg bijna volledig vernietigd is, heeft Sijnke nooit initiatieven ondernomen om uit andere archiefcollecties materiaal over Middelburg te verwerven. De boekjes die hij over de geschiedenis van Middelburg heeft geschreven, bevatten dan ook niets nieuws. Het derde lid van het managementteam, drs A.C. Meijer, is ook al ruim tien jaar werkzaam bij het Rijksarchief. Hij heeft het altijd vreselijk druk, maar niemand weet waar mee. Het project om de Rekenkamer van de Staten van Zeeland te inventariseren is in 1988 onder zijn leiding gestart. De inventaris had in 1997 klaar moeten zijn, maar het project loopt nog steeds. Desondanks hoop ik dat het het Zeeuws Archief goed zal vergaan. Literatuur Encyclopedie van Zeeland, 3 dln. (Middelburg 1982/4). L.W.A.M. Lasonder, 'C. de Waard', in: Middelburgsche Courant, 15 maart 1927. F. Nagtglas, Levensberichten van Zeeuwen, zijnde een vervolg op P. de la Rue, geletterd, staatkundig en heldhajtig Zeeland, 2 dln. (Middelburg 1886-1893). RAZ, Verheye van Citters nr. 1 f. 36. 'Privilege gegeven aan die van Arnemuiden door prins Willem, 9 maart 1574'. 37 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 39