Signalementen samenstelling Jan van Geelen Hans Sakkers, Bunkers op Tooren- vliedt Duits hoofdkwartier van de Atlantikwall op Walcheren 1942-1944, Koudekerke 1998. ISBN 90 800900 4 2, 48 blz., 19,95. Deze kleine uitgave beschrijft zo nauwkeurig en feitelijk mogelijk de aanwezigheid van verschillende Duitse legerhoofdkwartieren op het landgoed Toorenvliedt bij Middelburg. Hierbij komt uitvoerig de bouw van de diverse bunkers op het terrein aan de orde. Het geheel is geïllustreerd met meer dan vijftig foto's en een aantal plattegronden en overzichts tekeningen (van de hand van Mare Machielse). In twee bijlagen vindt men citaten uit de Meldingen van de verzetsgroep Albrecht, en uit de cor respondentie tussen de (afwezige) eigenaar (Schorer) en zijn (aanwezige) tuinbaas (Leer). Jan de Kort (red.) Rabobank Hulst Nieuw Namen. In Hulst staat een bank Hulst 1998. 48 blz., 28 x 21 cm (inlichtingen 0114 - 382700). Niet zonder trots en waarschijnlijk zonder overdrijving zegt de bestuurs voorzitter in zijn inleiding: 'Rabo bank Hulst Nieuw Namen is diep geworteld in het sociaal, maatschap pelijk, cultureel en sportief leven van Hulst en omgeving.' Deze uitgave werd gemaakt ter gelegenheid van de opening van het nieuwe pand in het voormalige broederhuis aan de Grote Markt 22 in Hulst. Men vindt in de weinige bladzijden een onop gesmukt verhaal van de menselijke maat, opgewekt en met verve verteld. Allereerst zijn er tien portretten van klanten, daarna wordt aandacht ge schonken aan de (ontstaans)geschiede- nis van de bank Hulst Nieuw Namen. Vervolgens opnieuw tien portretten, nu van medewerkers van de bank, waarna een beschrijving volgt van de gebouwen van de bank en de vroege re bewoners daarvan. Tot slot enkele pagina's waarin aan de hand van enkele projecten wordt gesproken over 'de bank in de samenleving'. Een sympathieke schets van nu geworteld in vroeger. Jacques Cats, De Eeuw van de Zeeuw. Deel I. Middelburg 1999. 56 blz., 15. Deze in eigen beheer door de jour nalist/publicist Cats uitgegeven 'bro chure' behelst een compilatie van veel historische foto's met korte bij schriften over het leven in Zeeland in de periode 1900-1950. Het is een losse verzameling van beelden, veel al niet exact gedateerd, waarbij sim pele teksten een grove situering en datering geven, maar meestal geen puntjes op de i zetten. Leuk om te zien, maar bij nader inzien zou men meer willen. Deel II zal de tweede helft van de eeuw tot onderwerp hebben. dergelijke boekjes zijn gepubliceerd. De verdienste ligt in de charme van het dialect. Aardig zijn de stukjes die gaan over spelletjes die vroeger door de schooljeugd werden gedaan en over 'uutdrukkiengen en benaêmien- gen die vroeger vee gebruukt wieren'. Engel Reinhoudt, De bakfiets en andere Zeeuwse verhalen. De Koperen Tuin, Goes 1999. 64 blz., ISBN 90.72138.96.1, ing., 19,90. Engel Reinhoudt (1946), ook bekend als liedjeszanger met name door de cd 'Een bolus bie de koffie', heeft in zijn eerste bundel De bakfiets tien verhalen (onder andere 'Een muusje mie een apestaertje' en 'De vuuf- kop') en elf gedichten (onder andere 'Ballade van de ouwe trekkers' en 'Zwartebeierjenever uut De Zak') bij een gebracht. Alle zijn op een ver haal na geschreven in het dialect van Zuid-Beveland. Het zijn pretentiel oze maar eerlijke teksten over de ernst en de humor van de alledaagse werkelijkheid dicht bij huis. Bei Cok, D'n tied vergoeng! Van Velzen B.V., Krabbendijke 1998. ISBN 90 70697 16 5,120 blz. 15,90 Dit bundeltje bevat 39 dialectverhaal tjes en gedichtjes van een Kruiningse auteur, van wie al eerder vijf van Piet Meeuwse, Hersenspinsel, Stichting Kunstuitleen Zeeland. Middelburg 1998. Slibreeks nr 88. ISBN 90 6354 090 6, 36 blz., 10 (abonnement, vijf deeltjes, 36). Meeuwse (Goes 1947) publiceert in dit deeltje een persoonlijk getint, filosofisch essay over dromen. Twee citaten: 'Voor mij is de belangrijkste vraag niet: wat betekent een droom, 38 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 40