maar: wat is een droom eigenlijk? 'De droom, zou je kunnen zeggen, is de nachtmerrie van de psycholoog, en dat moet vooral zo blijven.' De beeldend kunstenaar Frank Anderson (Nijmegen 1959) maakte voor deze uitgave drie tekeningen. Ciska MuLLEr, De gele zwembroek en het meisje, Stichting Kunstuitleen Zeeland, Middelburg 1999. Slibreeks nr 89. ISBN 90 6354 093 o, 36 blz., 10 (abonnement, vijf deeltjes, 36). In deze kleine bundel van Ciska Muller (1947) vormen de vijftien gedichten als het ware een doorlo pend verhaal: de impressies van een vrouw tijdens een lang weekend aan de kust, van een moeder die na vele jaren op haar eentje opnieuw de zon, de zee en de getijden ervaart, ditmaal zonder haar autistische zoon. Zorgvuldig en niet zonder spanning. J. de Ruiter, Heinkenszand, land van achttien polders, De Koperen Tuin, Goes 1999.104 blz., ISBN 9072138953, geb., ƒ49,90. Deze publicatie van het Borsels Boekenfonds, uitgegeven in opdracht van de gemeente Borsele, is het zevende deel in een reeks boeken over de Borselse dorpen die vijftien delen zal tellen. De opzet is niet de volledige geschiedenis van de dorpen te beschrijven, maar om in themati sche hoofdstukken vooral een eerste aanzet tot nader onderzoek te geven. Ook dit nieuwe deel - vorig jaar werd in deze kolommen het zesde deel ('s-Gravenpolder) gesignaleerd - geeft een alleraardigst maar ook gedegen beeld van een dorp waarvan de aller eerste bewoning teruggaat tot de eer ste helft van de veertiende eeuw. Meer dan 125 afbeeldingen en talrij ke kaders met feitelijke gegevens illustreren de tekst, die op zijn beurt de afbeeldingen stevig in hun ver band zet. Dertig hoofdstukken, onder andere over: naam, wapen en vlag (het geslacht Sandelijn), de herbergen, de schuitvaart, de meisjesschool, de hoofdelijke omslag 1881. Afbeeldingen van onder meer: het huis Barbestein, de voormalige gereformeerde kerk aan de Dorpsstraat, de handboog schutterij 'Soranus' in 1907, en de trekkermanschapswagen van de brandweer in 1956. Kaders met ge gevens over zaken zoals: de Vereni ging van Ambachtsgerechtigden, capellerieën, uitoefening van beroe pen in 1813. Met naamregister, lijs ten van geraadpleegde literatuur en archiefmventarissen. J.N. Houterman, De groep Van Beest, geschiedenis van een Walcherse verzetsgroep 1940-1943. In eigen beheer, Middelburg 1999. ISBN 90 73921 07 4, 96 blz., 19,95. Dit boekje is eenvoudig geschreven, niet zo mooi vormgegeven en sober uitgegeven, maar het verdient de hoogste lof omdat het boekstaaft wat niet vergeten mag worden. Het verzet tegen de Duitse bezetter in de Tweede Wereldoorlog is alle vele malen in alle toonaarden beschreven, maar elk relaas heeft zijn unieke werkelijkheid en eigen verdriet - machteloos en onherroepelijk. Ook dit kleine relaas over een Middelburgse verzetsgroep geeft een in verband gezette opsom ming van feiten met de gegevens over de mensen die hierin een rol speelden. Naar hen werden in 1997 in Middelburg zes straten vernoemd: A.C. van Beestpad, J. Brasserstraat, L.J.A. Hoogenboomstraat, G. de Pagterstraat, A. Pouwerstraat en C.W. Sturmstraat. Het laat niet los, het gaat niet over; met portretfoto's en kiekjes van grafstenen. Jan Wolkers, Het kruipend gedierte des aardbodems, Stichting Landschaps beheer Zeeland, Aardenburg 1998. ISBN 90 9012321 o, 11 x 20 cm, 36 blz. 19,90 Dit boekje, waarvan de opbrengst ten goede komt aan de Stichting Boomkikker fonds, bevat de tekst van de voordracht die Jan Wolkers in juni 1998 hield op een symposium in Aardenburg over amfibieën in het algemeen en de boomkikker in het bijzonder. Behalve de tekst van Wolkers (herin neringen aan zijn jeugdjaren) bevat deze uitgave enkele pagina's met informatie over de boomkikker in Nederland en met name in Zeeuws- Vlaanderen (door Peter Maas), enke le tekeningen van Awie de Zwart en 11 pagina's met kleurenfoto's (door Peter Verdurmen) over het boomkik- kergebeuren met Jan Wolkers in Zeeuws-Vlaanderen. Het is een uit gave in samenwerking met de natuur beschermingsvereniging 't Duumpje West Zeeuws-Vlaanderen. Jan J.B. Kuipers, Schouwen- Duiveland van oeverkant tot binnen land, Boekhandel De Vries, Zierikzee I999- 72 blz., 22,5 x 23 cm, 29,50. Dit boekje, fris door de afwezigheid van pretentie, wordt eenvoudig geka rakteriseerd in de inleiding: 'Het dient [dit boekje] als bescheiden leidsman bij tochten door het gebied, of ter herinnering aan uw hopelijk genoeglijke omzwervingen in dit aantrekkelijke deel van de Zeeuwse archipel.' De sobere maar levendige tekst geeft een informatief beeld van Schouwen-Duiveland met zijn 'heel 39 Zeeuws Tijdschrift 4/99

Zeeuws Tijdschrift | 1999 | | pagina 41